Interpelacija za Erjavca
Opozicijski stranki NSi in SDS sta prepričani, da bi moral premier Miro Cerar sam razrešiti zunanjega ministra Karla Erjavca.
Mramor evropski finančni minister leta
Medtem ko finančni minister Dušan Mramor v Sloveniji trenutno sodi med najbolj nepriljubljene ministre, pa je njegova nepopustljivost pri proračunski porabi in javnofinančni konsolidaciji naletela na precej boljši odziv v londonski reviji The Banker iz skupine Financial Times, ki ga je izbrala za evropskega finančnega ministra leta 2016. Kot so pretekli teden sporočili s finančnega ministrstva, si je nagrado prislužil predvsem zaradi prispevka pri izhodu Slovenije iz recesije in pri stabilizaciji bančnega sistema. Evropska urednica revije Stefanie Linhardt je razložila, da so Mramorju podelili naziv evropskega finančnega ministra leta tudi za njegove uspehe pri nadaljevanju privatizacije in pri implementaciji celovitega programa reform ter aktivnosti v smeri postopne javnofinančne konsolidacije Slovenije. Minister Mramor je sporočil, da je vesel mednarodnega priznanja Sloveniji, ki zopet velja za finančno verodostojno državo z relativno visoko gospodarsko rastjo, s padanjem brezposelnosti, še posebej med mladimi, in rastjo zaposlenosti.
Nezakonita izplačila dodatkov na fakultetah
Finančnega ministra Dušana Mramorja v zadnjem obdobju pogosto omenjajo tudi v zvezi z aktualno afero neupravičenega izplačevanja dodatka za stalno pripravljenost na devetih fakultetah Univerze v Ljubljani od leta 2009 naprej. Fakultete so po navedbah časnika Delo izplačale skupno več kot milijon evrov dodatka. Inšpekcijski nadzor je sicer ugotovil, da je bilo v obdobju 2012–2014 na ta način nezakonito izplačanih 770.000 evrov bruto. Po poročanju Dela so med fakultetami velike razlike v višini nezakonito izplačanega dodatka, na prvem mestu pa je ljubljanska ekonomska fakulteta, kjer sta dodatek v letu 2012 in 2013 prejemala tudi sedanja ministra Dušan Mramor in Maja Makovec Brenčič. Ekonomska fakulteta je pravilnik o stalni pripravljenosti delavcev sprejela kar sama leta 2011, leto pozneje, torej v času, ko je bil dekan Mramor, je kljub številnim varčevalnim ukrepom v visokem šolstvu krog prejemnikov dodatka še nekoliko razširila, navaja Delo. Policija sicer že preverja, ali so v primeru nezakonitih izplačil dodatka za stalno pripravljenost podani razlogi za sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja.
Interpelirali bodo Erjavca
Priljubljenost zunanjega ministra in prvaka DeSUS Karla Erjavca vsaj pri volivcih ni tako slaba, zato pa je postal trn v peti opozicijskima NSi in SDS. Skupina poslancev s prvopodpisanim vodjo poslancev NSi Matejem Toninom bodo vložili interpelacijo zoper zunanjega ministra, podpise pa so prispevali tudi v največji opozicijski stranki. Očitajo mu improvizirano, nedosledno, neučinkovito, nejasno in nenačelno zunanjo politiko in vrsto nepremišljenih izjav, ki so škodovale ugledu države. Po navedbah predlagateljev se zunanje ministrstvo preveč posveča odnosom z Rusijo in državam Zahodnega Balkana, zanemarja pa odnose z ZDA in evropskimi članicami, poleg tega pa ne izvršuje sklepov pristojnega parlamentarnega odbora. Erjavcu med drugim očitajo protislovne izjave v zvezi z begunsko krizo in nepremišljene izjave od afere z arbitražnim sporazumom do polemik okoli priznanja Palestine, ki so močno škodovale ugledu države. Prav tako mu očitajo, da ni ukrepal proti diplomatom v tujini, ki so zagrešili hude nepravilnosti, sumijo ga celo, da je v nekaterih primerih ravnal koruptivno. Erjavec je v prvih odzivih na napovedano interpelacijo dejal, da jo je pričakoval, saj so jo napovedovali že vse leto, zato je po njegovem čas, da od besed preidejo k dejanjem. V svojem slogu je še pripomnil, da upa, da bodo z interpelacijo predlagatelji uspeli, saj bo šlo v nasprotnem ponovno »za izgubljen dan v parlamentu«. Predsednik vlade Miro Cerar je sicer že pred časom dejal, da bodo ta mesec ovrednotili delo ministrov. Če bo ocenil, da na določenih področjih ni bilo storjeno dovolj ali so bile prevelike napake, je vedno možnost rekonstrukcije vlade, je napovedal.
Posvet diplomatov na Brdu
Na Brdu pri Kranju je ta teden potekal 20. redni posvet slovenske diplomacije, na katerem so vodje diplomatskih predstavništev in konzulatov poleg zunanjega ministra Karla Erjavca nagovorili tudi predsednik republike Borut Pahor, predsednik vlade Miro Cerar in predsednik državnega zbora Milan Brglez. Pahor, ki se je včeraj kljub številnim negativnim odzivom pustil cvreti v popolnoma razprodani predstavi Na žaru, je v nagovoru poudaril, je kot prvo prednostno nalogo v letu 2016 izpostavil krepitev miru in varnosti v Evropi in svetu.