S projektom bodo nadaljevali
Občina Radovljica nadaljuje s postopki za ureditev daljinskega ogrevanja na lesno biomaso na območju Radovljice.
Finančno-ekonomska analiza načrtovanega projekta je pokazala, da bo investicija prinesla precejšnje znižanje stroškov ogrevanja za prihodnje odjemalce, velik učinek na lokalno gospodarstvo in donose investitorju.
Radovljica – Na zadnji lanski redni seji so svetniki potrdili spremenjeno predinvesticijsko zasnovo, ki upošteva zatečeno stanje. Kot je predvideno v projektu, ki je vključen v Regionalni razvojni program Gorenjske 2014–2020, bo proizvodni kompleks, namenjen lesnopredelovalni dejavnosti, skupaj s kotlovnico s sistemom soproizvodnje toplote in električne energije, ki kot glavni energent uporablja predvsem odpadno lubje in drug lesni odpadni material iz procesa predelave lesa, ter objekta za pripravo lesne biomase, umeščen na območje gramoznice Graben. Občinski podrobni prostorski načrt, ki to omogoča, je že sprejet.
Občinski svet je predinvesticijsko zasnovo projekta daljinskega ogrevanja na lesno biomaso potrdil junija 2013, od takrat pa so v Radovljici izvedli več zahtevnih projektov sanacij javnih objektov in obnovili precej kotlovnic. »Ker gre za dejstva, ki močno vplivajo na samo ekonomiko in s tem smiselnost pristopa k izvedbi daljinskega ogrevanja na lesno biomaso, se je občina odločila za posodobitev dokumenta,« pojasnjujejo na občinski upravi in dodajajo, da cilji in osnovni koncept projekta ostajajo nespremenjeni, v celoti pa se je spremenila idejna zasnova kotlovnice. »Predvideno je celoletno delovanje sistema – ne le za zagotavljanje toplotne energije za ogrevanje, temveč tudi za potrebe tople sanitarne vode. Temu je prilagojena tehnološka zasnova celotnega sistema, tako kotlovnice, kogeneracije kot tudi toplovodnega sistema s toplotnimi postajami. Pri novelaciji so bila upoštevana tudi nova dejstva glede nepovratnih sredstev za izgradnjo tovrstnih sistemov in subvencij za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije.«
Finančno-ekonomska analiza načrtovanega projekta je pokazala, da bo investicija prinesla precejšnje znižanje stroškov ogrevanja za prihodnje odjemalce, potencialno velik učinek na lokalno gospodarstvo in donose investitorju, ki je v primeru energetske zadruge lokalno prebivalstvo. Ustvarila bo nova zelena delovna mesta in zagotovila veliko izrabo obnovljivih virov energije in s tem znižanje izpustov toplogrednih plinov, so prepričani na občini Radovljica. Tudi posodobljena analiza možnih poslovnih modelov izvedbe projekta pa je pokazala, da je najugodnejša oblika vzpostavitev energetske zadruge, v katero se povežejo lokalni deležniki in ki investicijo tudi izvede.
Občinski svet je ob obravnavi novelacije sprejel tudi sklep, naj občinska uprava nadaljuje s pripravo odloka o načinu izvajanja lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo z možnostjo soproizvodnje električne energije.