20+G+M+B+16
Sveti trije kralji pridejo šele v sredo in morda je malo čudno, da o njih besedujemo že na zadnji dan starega leta. Zato pojasnim, da mi ne gre za »modre z vzhoda«, ampak za poskus odgovora na vprašanje, kaj nam prinese novo leto 2016. Starodavno naj bo samo izhodišče – izročilo, da so se prišli trije kralji poklonit božičnemu novorojencu prav z vzhoda. – Leto 2015 se je začelo zelo predvidljivo, nič posebno novega si nismo obetali. Potem pa je prišlo nekaj silnega in povsem nenadejanega in to z (jugo)vzhoda, cela reka beguncev! Na njihov prihod smo bili sprva povsem nepripravljeni in temu primerno tudi ravnali. Nato se je vlada počasi znašla, ljudstvo pa se ni moglo načuditi. K sreči namen teh nesrečnikov ni bil, da se naselijo med nami, hoteli so le naprej, v obljubljeno deželo Nemčijo, v zavetje njihove domnevne dobrotnice, ki sliši na ime Angela. Kakšno je njihovo počutje zdaj, vemo komaj kaj, medijev ne zanima (več), a gotovo ni prav nič angelsko.
Zdaj nas zanima, kako bo z begunskim (na)valom v letu 2016? Hudo bo, če bo tak ali še močnejši, kot je bil letošnji. A zna biti, da ga sploh ne bo. Mogoče bodo Turki opravili nalogo njihovega zadrževanja, za katero bodo od EU prejeli večmilijardno podkupnino. Mogoče bodo tudi enote Frontexa, evropske schengenske policije, bolj učinkovite od grške. Kakorkoli že, ne gre samo za vprašanje bližnje prihodnosti. Če se bodo vojne in krizna žarišča na Bližnjem vzhodu in v Afriki še okrepila, se bo nadaljeval tudi begunski tok in težko ga bo ustaviti. Poznavalci pravijo, da bodo vojnim kmalu sledile tudi podnebne migracije. Naša težava v tej zadevi je ta, da begunci že od nekdaj težijo v obljubljeno deželo, ta pa je za njih ravno v – Evropi. Ameriko varujeta kar dva oceana, z vsake strani po eden, ne enega ne drugega ni mogoče prepluti v starih barkačah in gumijastih čolnih.
Tisto, kar prihaja s severa in zahoda, je zadnje čase zelo predvidljivo. Od tam prejemamo dobrodošla naročila za našo izvozno industrijo in navodila, kako se moramo ravnati v finančnih rečeh. Oboje radi in ubogljivo izpolnimo. Kar prihaja z vzhoda in juga, pa je – kot smo videli zlasti letos – hudo nepredvidljivo. Begunski nevarnosti se bo na daljši rok pridružila še ena – kitajska. Kitajci imajo za celo goro ali veletok dvojnega kapitala, finančnega in človeškega. Oboje lahko oplemenitijo le z delom. Za zdaj ga ponujajo še dovolj obzirno. Zgradili bi hitro železnico in avtocesto iz Kitajske do Evrope, potem pa bi po njih migrirali še njihovi ljudje. Nam bi za ogrevanje zgradili drugi tir koprske železnice in po možnosti kupili ali zakupili Luko Koper. Zna biti, da bo za Slovenijo njena zemljepisna lega vse manj ugodna, saj je taka, da čeznjo silijo tako prometni kot človeški tokovi.
Kaj vse nas torej še lahko doleti z vzhoda? Kje so že časi, ko smo od tam uvažali predvsem začimbe in razne modrosti, pa še tega bolj za vzorec kot v velikih količinah. V mojih študentskih letih je bilo moderno podati se na pot proti Indiji. Potovanje je bilo neverjetno poceni in komaj kaj nevarno, ljudje drugačni, a prijazni. Potem so prišla leta, ko je Zahod s svojim agresivnim pohlepom iz teh ljudi sam naredil sovražnike, obresti pa prejema v obliki beguncev. Kako se rešiti nevarnosti z vzhoda – to je vprašanje za veliko več kot milijon evrov. Žična ograja z rezili najbrž ni najboljša rešitev. Mogoče pa bi varuhi naše schengenske meje na njena strogo varovana vrata za začetek napisali novoletno trikraljevsko formulo: 20+G+M+B+16 …