V GGD skrajšujejo delovnik
Zaradi pričakovanega zmanjšanja obsega državnih in občinskih gradbenih projektov in s tem upada naročil v letu 2016 bodo v Gorenjski gradbeni družbi za del zaposlenih uvedli 36-urni delovnik.
Kranj – V Gorenjski gradbeni družbi (GGD), ki se je v zadnjih letih po propadu največjih gradbenih družb SCT Ljubljana, Primorja in Vegrada izstrelila med slovenske gradbene prvokategornike, si v letu 2016 obetajo občutno manj gradbenih poslov kot v zadnjih dveh letih, ki sta bili za kranjsko družbo še posebej uspešni. Ker je plan dela zaradi pomanjkanja državnih in občinskih investicij v prihodnjem letu postavljen zelo nizko, so se odločili za varčevalne ukrepe, med katere sodi tudi uvedba 36-urnega delovnika za velik del zaposlenih, katerih število se med letom v povprečju giblje od 300 do 350.
Informacijo o uvedbi 36-urnega delovnika, ki jo je prvi javno objavil Svet gorenjskih sindikatov v svojem decembrskem glasilu Informacije, je za Gorenjski glas potrdil tudi Jože Brecelj, namestnik direktorja GGD.
»V prvem polletju 2016 pričakujemo četrtinski upad proizvodnje v primerjavi s preteklim obdobjem in pričakovan zagon investicij v drugi polovici leta 2016. Vsled tega želimo v družbi obdržati sodelavce, ki so se med izvedbo večjih infrastrukturnih projektov usposobili v obvladovanju procesov na področju gradnje, proizvodnje gradbenih materialov in logistike. Govorimo predvsem o mladem inženirskem in tehničnem kadru ter o kadru v podpornih procesih poslovanja družbe, ki so zaposleni za 36-urni delovni čas, kar v praksi pomeni dva delovna dneva manj v okviru enega meseca,« je odgovoril na naše vprašanje. Brecelj sicer smelo pravi, da v Gorenjski gradbeni družbi z optimizmom zrejo v prihodnost, zato verjamejo, da razen uvedbe skrajšanega delovnika po drugih drastičnih ukrepih na področju kadrovanja ne bo treba poseči. »Z uresničitvijo poslovnih ciljev za preteklo obdobje se je naša družba usposobila za izvajanje vseh vrst infrastrukturnih, inženirskih, ekoloških in visokogradbenih projektov, kar poleg dejavnosti vzdrževanja cestne infrastrukture omogoča zagotavljanje novih del širom Slovenije,« je povedal.
Kot je v glasilu Sveta gorenjskih sindikatov pojasnila njegova predsednica Nežka Bozovičar, je vodstvo družbe zaposlenim razložilo, da gre za začasen ukrep, ki bo veljal do povečanja naročil oziroma največ leto dni. »Sindikat meni, da tak ukrep ne bo rešil problema premalo naročil za leto 2016. Pomeni zgolj varčevalni ukrep. Podjetje je sprejelo tudi ukrepe za razbremenitev zaposlenih, in sicer manj opravljanja nadurnega dela, izjemoma delo ob sobotah in ob nedeljah, kadar dela ne bo mogoče izvesti v rednih terminih dela. Razbremenitev delavcev v smislu, da opravijo zgolj redno delo, sindikat v celoti podpira,« je članom njihovega sindikata sporočila Bozovičarjeva.
Uradni podatki o poslovanju GGD v letu 2015 še niso znani, zagotovo pa so bili dobri, saj so letos končali več velikih gradenj vodovoda in kanalizacije, ki so bile financirane iz Evropskega kohezijskega sklada. Iz revidiranega letnega poročila za 2014 pa je razvidno, da so lani na domačem trgu ustvarili dobrih 91 milijonov evrov čistih prihodkov in več kot tri milijone evrov čistega dobička. To je dvainpolkrat več kot v letu 2013, ko je čisti dobiček znašal 1,22 milijona evrov (59 milijonov evrov prihodkov), še leto prej pa samo 202 tisoč evrov.