Občutek varnosti je lahko manjši, če v okolju vidimo manj policistov
Na Gorenjskem so v porastu vlomne tatvine, katerih preiskanost je le okoli desetodstotna, kar je sicer primerljivo s sosednjo Avstrijo. Med ljudmi se povečujeta tudi strah in nestrpnost, v porastu so kazniva dejanja zoper življenje in telo, v pogovoru za Gorenjski glas ugotavlja direktor Policijske uprave Kranj Simon Velički.
Že poldrugi mesec poteka policijska stavka, še dlje časa policijo zaposluje migrantska problematika na meji s Hrvaško, kamor napotujete tudi policiste z Gorenjske. Kako to vpliva na delo gorenjske policije?
»Seveda se stavka policistov odraža v določenih statističnih pokazateljih, vendarle pa je treba poudariti, da policistke in policisti nujne ukrepe izvajajo kljub precej resni stavkovni aktivnosti v tem času. Dejstvo je tudi, da nas zaposluje tudi migrantska problematika, kar za gorenjske policiste pomeni predvsem zagotavljanje kadrovske pomoči kolegom na južni meji in predvsem spremljanje konvojev migrantov, ki z avtobusi in vlaki preko Gorenjske potekajo na avstrijsko Koroško. Največ se pozna pri manjšem številu ukrepov na področju prometne varnosti, pri čemer pa je treba povedati, da so naši policisti v prvih enajstih mesecih ugotovili za skoraj 19 tisoč kršitev cestnoprometnih predpisov, kar je primerljivo z lanskim obdobjem.«
Kako ste pripravljeni na morebitno odprtje namestitvenega centra za migrante v nekdanjem Baumaxu? Kakšen vpliv na varnostne razmere v Kranju in širše bi imelo odprtje takega centra?
»Ko smo bili seznanjeni o možnosti odprtja centra za kratkotrajnejša bivanja migrantov v izpraznjenem objektu Baumaxa v Šenčurju, smo takoj pristopili k izdelavi varnostnega načrta v tistem segmentu nalog, ki jih mora policija zagotavljati tako za varnost migrantov kot tudi lokalnega prebivalstva. Ta načrt je vkomponiran v načrt Civilne zaščite. Policija je opozorila na varnostna tveganja, če pride do odprtja centra, predvsem na bližino avtoceste, vendar v primeru, da bo do odprtja centra prišlo, bomo svojo nalogo tudi izvršili. Zagotavljali bomo tako red v centru kot tudi varnost prebivalcev Šenčurja in Kranja.«
Kako pa stavka policistov vpliva na prometno varnost na Gorenjskem? Imam namreč občutek, da je te dni precej manj prometnih kontrol kot običajno v prazničnem decembru.
»Kot sem že rekel, je število policijskih ukrepov primerljivo s prejšnjim letom. Policisti so sicer obravnavali nekoliko več prometnih nesreč, v katerih je letos umrlo 10 udeležencev, lani pa enajst. Res pa je, da je letos več huje in lažje poškodovanih. Vse leto smo skušali aktivno delovati tudi na področju prometne preventive, v enajstih mesecih je bilo tako izvedenih več kot 850 preventivnih aktivnosti. Če pogledamo statistiko zadnjih petih let, je letošnja prometna statistika primerljiva s tem obdobjem. Tudi področje javnega reda je trenutno neproblematično, konstantno beležimo upadanje ugotovljenih kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru.«
Letos se je na Gorenjskem zgodilo kar nekaj nasilnih dejanj, ki so se končala s smrtnim izidom. Policija je v vseh primerih osumljence tudi našla. Še vedno pa ni raziskan lanski umor v Nomenju. Kako kaže: ste bližje razrešitvi primera ali bo ostal neraziskan kot npr. tudi bombni napad na hišo sodnice v Radovljici pred leti?
»Primer umora v Bohinju preiskujeta tako kranjski sektor kriminalistične policije kot tudi Nacionalni preiskovalni urad, tako da preiskava še vedno dokaj intenzivno poteka, moram pa reči, da še vedno nimamo osumljenca tega dejanja. Kar se tiče bombnega napada v Radovljici, tudi še ni zaključen oziroma je za nas še vedno odprt spis, tako kot to velja za vse najhujše primere, ki še niso preiskani. Seveda pa je intenziteta preiskave veliko nižja, ko je manjše tudi število informacij, ki se jih lahko preverja.«
Kakšno je bilo sicer letos stanje na kriminalnem področju? Katera vrsta kriminalitete vas je najbolj zaposlovala? Kakšna je raziskanost?
»Na področju kriminalitete je petletno povprečje okoli 5750 dejanj, za katere smo podali kazenske ovadbe na pristojno državno tožilstvo, za prvih enajst mesecev letošnjega leta pa je ta številka okoli 5250. Preiskanost je okoli 56-odstotna, tako da hujših pretresov glede ogrožanja varnosti prebivalcev ni. Kaže pa se nekaj resnih problemov zaradi premoženjske delikvence, očitno tudi zaradi krize, ta pojav pa ljudje tudi najbolj občutijo. Kar v lepem porastu so vlomne tatvine, pri čemer je preiskanost zelo slaba, le okoli desetodstotna, kar je sicer primerljivo s sosednjo Avstrijo. Tu se soočamo z raznimi skupinami, ki prihajajo na območje Gorenjske, se zadržujejo v naseljih in praviloma vlamljajo v stanovanjske objekte, ko so lastniki odsotni. Čeprav so ljudje že toliko ozaveščeni, da doma ne hranijo več veliko denarja ali nakita, bi rad izkoristil to priložnost, da občane znova pozovem, naj vendarle pazijo na svoje premoženje. Zaznavamo tudi porast ropov, pri čemer je preiskanost kar dobra, okoli 65 odstotkov. Opažamo tudi, da se povečuje strah in nestrpnost med ljudmi, da pogosteje prihaja do pretepov, v porastu so na primer tudi kazniva dejanja zoper življenje in telo, saj smo v enajstih mesecih obravnavali že 140 takih kaznivih dejanj, večina pa je preiskanih. Na področju gospodarske kriminalitete smo obravnavali okoli 480 dejanj, ugotovljena nastala škoda pa je okoli 22 milijonov evrov. Obravnavali smo tudi kar nekaj koruptivnih dejanj, ki najbolj zajedajo v zdravo tkivo naše družbe. Tudi na področju organizirane kriminalitete je bilo kar nekaj uspešnih preiskav, še posebej na področju boja zoper prepovedane droge.«
Policija je letos sicer prejela več sredstev za nakup opreme, ni pa bilo velikih izboljšav pri kadrovski podhranjenosti. Kakšna je kadrovska problematika na PU Kranj?
»Kadrovski osip se v gorenjski policiji še vedno nadaljuje. Trenutno nas je 469, po dovoljenem kadrovskem načrtu pa manjka 22 zaposlenih, takoj po novem letu bosta še dva manj. Največjo kadrovsko stisko čutimo pri poklicu policista in ocenjujem, da bo tudi v letih 2016 in 2017 to še vedno izjemno zahtevna problematika, ki je sami ne moremo sanirati oziroma nanjo ne moremo vplivati. Vlada je sicer odobrila nove zaposlitve, kar nekaj novih kolegic in kolegov je v šolanju na policijski akademiji, koliko od njih bo razporejenih na PU Kranj, pa še ne vemo. V zraku je sicer prihod devetih novih policistov, a časovnica še ni dodelana, upam pa, da bomo vsaj zaustavili padanje števila predvsem operativnih delavcev.«
Za konec: kakšne so bile letos v primerjavi s preteklimi leti varnostne razmere na Gorenjskem?
»Splošna ocena je, da je varnostna slika primerljiva s stanjem v obdobju zadnjih petih let, da na Gorenjskem še vedno živimo dokaj varno, in upam, da bomo v letu 2016 skupaj z drugimi deležniki uspeli zagotavljati vsaj takšen nivo varnostnih razmer. Zavedamo se, da je občutek varnosti pri ljudeh lahko slabši, če v okolju vidijo manj policistov kot včasih. To je problem gorenjske policije, zato nenehno apeliramo na Generalno policijsko upravo in ministrstvo za notranje zadeve, da bo treba to stanje izboljšati.«
Kako v času stavke policistov in ob njihovem pomanjkanju sploh zagotavljate primeren reakcijski čas?
»Na Gorenjskem imamo določeno število patrulj, ki so ves čas na terenu, s čimer zagotavljamo hitro reakcijo policistov in hiter prihod na kraj. Glede nujnih intervencij, ko pride do klica na 113, lahko ljudje sami ocenijo, da se odzovemo relativno hitro. Tudi sami mesečno merimo reakcijski čas patrulj in ocenjujemo, da je še vedno kratek ob upoštevanju reliefne značilnosti Gorenjske in njene poseljenosti. V bolj odročnih in redko poseljenih krajih je reakcijski čas res nekoliko daljši, saj je policijsko delo vendarle bolj skoncentrirano na območjih, kjer je varnostna problematika večja, torej v večjih mestih.«
Omenili ste več nestrpnosti in povečanje kaznivih dejanj zoper življenje in telo. Kako to pri svojem delu občutijo policisti? So tudi oni pogosteje tarča napadov?
»V enajstih mesecih smo zabeležili petnajst kaznivih dejanj preprečitve uradnega dejanja uradne osebe oziroma napadov na policiste. Do napadov torej prihaja, vendar pa to leto na tem področju ne izstopa od preteklih let. Tudi glede pritožb nad delom policistov ni bilo kaj resnega. Reagiramo sicer na vsak najmanjši sum, da je policist zlorabil svoj položaj ali reagiral nečloveško.«