V Cerkljah se najbolje živi, vsaj po statistiki
Raziskava revije Moje finance, ki je nastala na osnovi statističnih podatkov, je pokazala, da se med vsemi slovenskimi občinami najbolje živi v Cerkljah in Žireh. Med prvimi dvajsetimi občinami je več kot polovica gorenjskih.
Kranj – Revija Moje finance, ki nastaja pod okriljem časnika Finance, se je s pomočjo statističnih podatkov lotila ugotavljanja, v kateri slovenski občini se najbolje živi. Pri končni oceni je imela največjo, kar 50-odstotno težo gospodarska moč občine in občanov, pri čemer so upoštevali višino neto plač, stopnjo brezposelnosti, koliko prebivalcev dela v domači občini, vrednost in dostopnost stanovanj, povprečno starost avtomobilov ter število podjetij s sedežem v občini, njihove prihodke in dodano vrednost na prebivalca. Poleg ekonomske moči so upoštevali še pet glavnih kazalnikov: prebivalstvo (delež starejših od 65 let, izobrazba, stopnja ločitev, gostota naseljenosti), infrastrukturo, kjer so gledali delež stanovanj brez osnovne infrastrukture, število vrtcev, stanovanjskih nepremičnin in osebnih avtomobilov glede na število prebivalcev, delež otrok, vključenih v vrtce, in povprečno uporabno površino stanovanja, zdravje, kriminaliteto ter podnebje oz. število deževnih dni in oceno nevarnosti potresov. In rezultat? Med 210 slovenskimi občinami se najbolje živi v Cerkljah na Gorenjskem.
Cerklje so zasedle drugo mesto po kazalniku ekonomske moči (za Idrijo), saj imajo kar nekaj »močnih« podjetij, denimo Aerodrom Ljubljana in nanj vezana podjetja, kot npr. Kontrola zračnega prometa Slovenije ... Tako ne čudi, da imajo prav v občini Cerklje najvišjo neto plačo, a kot opozarja cerkljanski župan Franc Čebulj, predvsem na račun podjetij na območju letališča, kjer pa zaposleni večinoma niso njihovi občani: »Vtis o Cerkljah kot bogati občini je varljiv, prihodnje leto bomo npr. spet prejeli finančno izravnavo, saj ne dosegamo dovolj davčnega priliva na podlagi izračuna glavarine.« Cerkljanski župan pravi, da ga je prvo mesto presenetilo, čeprav je pričakoval, da se utegnejo uvrstiti med prvih deset, ker da so življenjski pogoji v Cerkljah res dobri, saj imajo vrtce, šole, športne in kulturne objekte, zdravnika, pošto pa tudi uspešne obrtnike in podjetnike ...
Po raziskavi sodeč tudi sicer na Gorenjskem dobro živimo, saj je gorenjska statistična regija pristala na drugem mestu (za Goriško), med prvimi dvajsetimi občinami pa je več več kot polovica gorenjskih. Občino Žiri so postavili na drugo mesto, sosednja občina Gorenja vas - Poljane je bila četrta; obe občini imata sicer najnižjo stopnjo brezposelnosti v Sloveniji – 4,7-odstotno, v gorenjevaški pa prednjačijo tudi po najboljši življenjski moči in zdravju občanov. Na peto mesto se je uvrstila Komenda, na 7. in 8. mestu so Železniki in Škofja Loka, od 12. do 14. mesta si sledijo Šenčur, Naklo in Lukovica, 18. so Domžale, za njimi pa je pristal Kranj. Od gorenjskih občin se je najnižje – na 153. mesto uvrstil Tržič, najbrž zaradi ekonomske moči, ki je v raziskavi revije Moje finance prispevala polovico končne ocene.