Potencial slovenskega osvobajanja še ni izčrpan
Na tradicionalnem srečanju v počastitev četrt stoletja od odločitve za samostojno Slovenijo na Sv. Jakobu nad Medvodami se je zbrala množica domoljubov. Slavnostna govornika sta bila evropski poslanec Lojze Peterle in medvoški župan Nejc Smole.
Brezovica nad Medvodami – Pri cerkvici na Sv. Jakobu nad Medvodami je 26. decembra, na dan samostojnosti in enotnosti, potekalo tradicionalno srečanje, edinstveno v slovenskem prostoru. Potekalo je že šestindvajsetič, prvič tistega zgodovinskega 23. decembra 1990, ko je na plebiscitu padla odločitev za samostojno Slovenijo.
Srečanje se je tako kot vsako leto začelo ob šestih zvečer s sveto mašo za domovino, ki jo je daroval ljubljanski škof dr. Franc Šuštar. Poudaril je, da je ta maša predvsem zahvala Bogu za čudež slovenske osamosvojitve in za ljudi, ki so jo soustvarjali in zanjo molili. Sledil je program na prostem pred cerkvijo, ki ga je povezoval Zvone Nagode, sodelovali pa so Škofjeloški oktet, recitatorji, harmonikar in pevka. Slavnostna govornika sta bila evropski poslanec Lojze Peterle in medvoški župan Nejc Smole. Slednji je bil leta 1990 star šele štiri leta.
»V kratki prehojeni poti samostojnosti smo zagotovo dosegli mnogo tistega, kar so si generacije pred nami le želele in sanjale. Nekaj želenih ciljev se nam je izmaknilo. Pri teh se vse večkrat zdi, da pozabljamo tudi na tisto osnovno bit domovine in domoljubja. Ta namreč vključuje vse tiste, ki jo čutijo, ki jo ljubijo. Pa čeprav so včasih različnih misli, besed in dejanj,« je v govoru med drugim povedal Nejc Smole, župan Občine Medvode. Evropski poslanec Lojze Peterle je v vseh teh letih na srečanju na Sv. Jakobu manjkal le enkrat. Kot je poudaril, je to mesto, ki v slovenski državnotvorni praznovalski kulturi nima primere. »Praznovalci na Sv. Jakobu in tisti, ki so dali glas za samostojno Slovenijo, niso krivi za odklone od idealov in vrednot osamosvojitve, ki so jih prinesla poznejša leta in jih še nismo premagali. Niso krivi, da je slovenska politika izgubila smisel za skupno, za mero in za prioritete. Takrat smo tu kresovali in držali pesti za samostojno, demokratično, pošteno in pravično Slovenijo. Plebiscit ni dal nikomur koncesije, da preliva skupno imetje v svoj žep, da državo privatizira za svoj interes. Namesto da bi s sredstvi pravne države obravnavali tiste, ki so odgovorni za gospodarski polom in korupcijo, danes nekateri za kritično stanje sprevrženo krivijo plebiscit, demokracijo in Evropo. Tu smo praznovali, ker smo hoteli dostojno prihodnost Slovenije. Tu ne stojimo zato, da bi zgolj čustvovali o tistem enkratnem večeru. Tu smo zato, ker hočemo, da se nedokončani projekt slovenskega osamosvajanja in osvobajanja dokonča v skladu z osamosvojitvenimi pričakovanji ljudi in vrednotami, načeli, pravili. Potencial slovenskega osvobajanja še ni izčrpan,« je zbrano množico nagovoril Peterle, prvi predsednik slovenske vlade.
Na Sv. Jakobu so bili tudi letos številni predstavniki javnega, kulturnega, političnega in cerkvenega življenja. »Srečanje je dogodek brez primere, na katerega vsako leto pridejo resnični domoljubi iz Slovenije in tujine. Tudi to je naša zaveza, da s srečanji nadaljujemo,« poudarja Janez Šušteršič iz organizacijskega odbora. Ob srebrnem jubileju so izdali poseben zbornik, predstavljena pa je bila tudi nova zbirka pesnika Toneta Kuntnerja.