Razgrnili načrt za daljnovod
Elektro Gorenjska in Elektro Ljubljana načrtujeta gradnjo dvosistemskega 110-kilovoltnega daljnovoda od Visokega pri Kranju do Kamnika. V teku je javna razgrnitev osnutka državnega prostorskega načrta.
Kranj – Od ponedeljka je v prostorih ministrstva za okolje in prostor ter občin Mengeš, Komenda, Cerklje in Šenčur v enomesečni javni razgrnitvi osnutek državnega prostorskega načrta (DPN) za dvosistemski daljnovod nazivne napetosti 2x110 kilovoltov (kV), ki ga nameravata na trasi Visoko–Kamnik zgraditi Elektro Gorenjska in Elektro Ljubljana. Kot je razložila Renata Križnar iz Elektra Gorenjska, je vrednost načrtovanega daljnovoda v študiji variant ocenjena na približno 6,5 milijona evrov, elektrodistributerja pa si bosta stroške predvidoma razdelila po teriatorialnem ključu. »Državni prostorski načrt naj bi bil sprejet predvidoma v letu 2017, po pridobitvi gradbenega dovoljenja bi dela predvidoma izvajali od leta 2019 naprej,« je napovedala Križnarjeva.
Načrtovanje novega daljnovoda so vzpodbudile povečane potrebe po električni energiji in zanesljivejši oskrbi z njo na širšem obravnavanem območju. Zaradi načrtovanega razvoja poslovno-logističnega centra na brniškem letališču bo namreč nujna zagotovitev osnovnega in rezervnega napajanja načrtovane razdelilno transformatorske postaje (RTP) 110/20 kV Brnik, hkrati pa je novi daljnovod potreben za zagotovitev ustreznega rezervnega napajanja obstoječih RTP Kamnik in Domžale ter nove RTP Mengeš, ki z elektriko oskrbujejo enega izmed najpomembnejših razvojnogospodarskih območij v osrednji Sloveniji.
Pobudo za pripravo DPN je Direktorat za energijo pri ministrstvu za infrastrukturo in prostor podal aprila 2011, vlada je sklep o začetku priprave DPN sprejela februarja 2012. V študiji treh različnih variant je bila kot najustreznejša izbrana južna varianta, za katero so že pripravili osnutek DPN. Dobrih 17 kilometrov dolg daljnovod, ki bo potekal po območju občin Šenčur, Cerklje, Komenda in Mengeš, bodo izvedli kot nadzemni vod med obstoječima daljnovodoma Primskovo–Visoko in Domžale–Kamnik–Mengeš. Trasa poteka od Visokega prek gozdnega otoka severno od cerkve sv. Katarine in sv. Radagunde v Srednji vasi ter prek kmetijskih površin južno od naselij Luže, Praprotna Polica, Zgornji Brnik, Spodnji Brnik, Lahovče, Nasovče, Žeje pri Komendi in Suhadole do načrtovanega stojnega mesta ob regionalni cesti Mengeš–Duplica. Nadzemni vod bo potekal na stebrih višine približno 22 do 30 metrov, na celotni trasi jih je skupaj načrtovanih 85. Gradnja daljnovoda za vključitev v načrtovano RTP Brnik v poslovno-logistični coni ob letališču je predvidena zahodno od naselja Zgornji Brnik.
Javna razgrnitev osnutka DPN bo potekala do 24. januarja, vmes bodo v vseh štirih občinah pripravili tudi javne obravnave prostorskega dokumenta: v Mengšu in Komendi bosta potekali 7. januarja, v Cerkljah 12. januarja, v Šenčurju pa 13. januarja.