Adventni Gradec
Letošnjo raznoliko bero Glasovih izletov smo zaključili z izletom v majhno mesto Bärnbach in v prestolnico avstrijske Štajerske, ki je te dni prav lepo božično okrašena. Bil je lep izlet – kako tudi ne, saj so bile z nami tudi Muce Copatarice.
V Avstrijo smo se odpeljali skozi predor Karavanke in nadaljevali mimo Celovca čez prelaz Pack do kraja Bärnbach, katerem cvetita rudarstvo in steklarstvo. Ogledali smo si cerkev svete Barbare, ki so jo na zanimiv način obnovili leta 1988. Načrt za obnovo je narisal arhitekt in umetnik Friedensreich Hundertwasser. Sprehodili smo se skozi park, v katerem je dvanajst vrat, vsa so enako velika, na njih pa so simboli različnih svetovnih religij. S tem je umetnik hotel na simboličen način pokazati, da so vse religije enako pomembne. V Gradcu smo si naprej ogledali cerkev svetega Egidija, ki je graška škofijska cerkev. Sprehodili smo se do glavnega trga in se podali do novoletnih stojnic.
Točno ob 15. uri nas je na trgu Glockenspielplatz razveselil iz lesa izrezljan par, ki je zaplesal na oknu ene tamkajšnjih hiš. Gradec je bil v letu 2003 Evropska prestolnica kulture. V ta nam en so zgradili nekaj zanimivih zgradb, med njimi tudi t. i. otok na Muri, plavajočo školjko, ki z dvema brvema povezuje oba rečna bregova. Tudi mi smo se sprehodili čez »otok«. Za konec smo se z dvigalom podali še na grič Schlossberg. Na njem so že davno postavili grad, ki ni bil zaradi svoje izredne lege nikdar zavzet ali uničen. Tako je v Guinnessovi knjigi rekordov zapisan kot najmočnejša utrdba vseh časov. Na griču je tudi stolp z uro, ki je nekakšen simbol mesta. Stolp, ki je visok 28 metrov, so zgradili že davnega leta 1721. Z mesta, kjer stoji ura, je prav lep razgled na mesto. Izlet v Gradec je bil nekaj posebnega tudi zato, ker so bile z nami tudi naše pridne Muce Copatarice, ki so med vožnjo napletle še nekaj copatk za gorenjske novorojenčke.