Za smeti bo skrbela Snaga
V Občini Cerklje bodo vse storitve ravnanja z mešanimi komunalnimi odpadki čez nekaj mesecev prepustili ljubljanski Snagi. Občina bo sofinancirala izgradnjo RCERO Ljubljana.
Cerklje – Gospodarsko javno službo zbiranja, odvoza, predelave in odlaganja mešanih komunalnih odpadkov bo na območju Občine Cerklje s prehodom na Regijski center za ravnanje z odpadki RCERO Ljubljana namesto Komunale Kranj začelo izvajati ljubljansko podjetje Snaga. Tako so se na decembrski seji odločili cerkljanski občinski svetniki, ki so potrdili paket odlokov o neposredni podelitvi koncesij, tarifnem sistemu in cenah vseh storitev ravnanja s komunalnimi odpadki. Med drugim so soglašali tudi s predlogom župana Franca Čebulja, da občina za sofinanciranje izgradnje RCERO Ljubljana v dveh letih vloži 240 tisoč evrov, s čimer bo pridobila enak status kot občine solastnice, torej ugodnejšega od občin pristopnic, kar je bil prvotni načrt.
Po besedah direktorja Snage Janka Kramžarja bodo s tem v Cerkljah dolgoročno rešili sistem ravnanja z odpadki, saj Snaga zagotavlja vse storitve na tem območju in razpolaga z vso potrebno infrastrukturo, ki je nimajo vsi izvajalci v slovenskem prostoru. »To je ena prednost, druga pa, da bodo uporabniki v Cerkljah pri stroških oziroma cenah popolnoma izenačeni z uporabniki naših storitev v Ljubljani in primestnih občinah, pri čemer bomo skrbeli, da bodo ti stroški čim manjši. Lani smo na primer našim uporabnikom eno položnico odpisali, ne morem obljubiti, da bo tako vsako leto. Prve primerjave stroškov po začetku našega izvajanja sicer kažejo, da bi morali stroški ostati na sedanjem nivoju ali pa bi se morali celo nekoliko zmanjšati,« je razložil. Kot je dodal, bo za cerkljanske uporabnike novost tudi v načinu obračuna stroškov odpadkov, saj bodo ti namesto na število članov gospodinjstva po novem vezani na velikost zabojnika, zato bodo lahko uporabniki s striktnim ločevanjem vplivali na nižje stroške. »Ko smo delali simulacijo za povprečno gospodinjstvo s 120-litrskim zabojnikom za mešane odpadke in z 80-litrskim za biološke odpadke, smo izračunali, da bo mesečni strošek takega gospodinjstva za odpadke znašal okoli 8,60 evra,« je dejal Kramžar.
Z odločitvijo, da sofinancira izgradnjo RCERO Ljubljana, je Občina Cerklje poleg izenačitve cen kot v Ljubljani in okoliških občinah pridobila tudi vpliv na upravljanje centra v okviru Sveta RCERO Ljubljana. »Njegovi člani so župani vseh občin, ki so vložile svoja sredstva v izgradnjo centra. Glasovalne pravice so določene glede na število prebivalcev, tako da Občini Cerklje pripada 1,05 odstotka. V Svet je vključenih že 37 občin, zaradi širitve projekta pa je delež glasovalnih pravic Ljubljane padel pod 50 odstotkov,« je še pojasnil Kramžar. Cerkljanske odpadke bodo v RCERO Ljubljana predvidoma začeli odlagati čez tri, štiri mesece.