Krivdni odpust za Ogrinovo
V Gorenjskem muzeju nameravajo kustosinjo in nekdanjo direktorico muzeja Marijo Ogrin odpustiti iz krivdnih razlogov.
Kranj – Kot je potrdila direktorica Gorenjskega muzeja Marjana Žibert, je bila odpoved arheologinji Mariji Ogrin po pošti odposlana v torek, saj je ta v bolniškem staležu. Za odpoved so se odločili na podlagi mnenja pooblaščenke mag. Nataše Belopavlovič po proučitvi njenega predhodnega pisnega zagovora.
Na vprašanje, kakšne kršitve Ogrinove so sprožile odpoved delovnega razmerja iz krivdnega razloga, direktorica Marjana Žibert odgovarja: »Ogrinova je aprila 2015 prejela opozorilo pred odpovedjo. Žal so se različne kršitve nadaljevale še naprej. Gre za kršenje pogodbe o zaposlitvi, Zakona o delovnih razmerjih in Zakona o javnih uslužbencih. Tudi javni uslužbenec mora delo opravljati vestno na delovnem mestu v času in kraju, ki sta določena za izvajanje dela, česar se Ogrinova ni držala. Delodajalca je zavajala v zvezi s prikazovanjem delovnega časa na terenu in obračuni potnih stroškov. Pri terenskem delu je zlorabila študentsko delo. Očitana so ji tudi verbalna ravnanja, ki so bila ponižujoča, sramotilna in žaljiva do sodelavcev in vodstva muzeja.«
Nasprotno Ogrinova, ki je v Gorenjskem muzeju zaposlena od leta 1997, ugotavlja, da se vse od odpoklica z mesta direktorice muzeja nenehno pojavljajo obtožbe za dejanja, za katera je Upravno sodišče Republike Slovenije razsodilo, da se s sklepom odpoklic odpravi. »Postopek redne odpovedi zaradi krivdnih razlogov je odgovor na mojo zahtevo za prenehanje mobinga, ki ga izvaja nad menoj sedanja direktorica od začetka njenega mandata. Pritiski so se stopnjevali do take mere, da so me tudi ovirali pri strokovnem delu in sem bila primorana vložiti zahtevo za prenehanje mobinga na delovnem mestu na Komisijo za preprečevanje mobinga v muzeju. Takoj za tem sem prejela Pisno seznanitev z očitanimi kršitvami in vabilo k podaji zagovora v zvezi z redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Kljub temu da so očitki neresnični ali nedokazani, sem prejela odpoved pogodbe. Za nekatere očitke, kot navaja sama Žibertova, je za davkoplačevalski denar najela tudi pooblaščenega detektiva.« Ob tem Ogrinova dodaja, da zaradi slabega vodenja peša tudi obisk muzeja in kvaliteta dogodkov, na njeno stran pa sta v dopisih stopila Inštitut za arheologijo ZRC SAZU in Slovensko arheološko društvo, pa tudi sindikat SVIZ v Gorenjskem muzeju, ki ga zastopa sindikalni zaupnik ddr. Damir Globočnik.
Žibertova njene očitke zavrača, saj meni, da je strokovno delo vsem strokovnim delavcem v Gorenjskem muzeju omogočeno, kar dokazujejo njihovi realizirani projekti, razstave, muzejski večeri. »Ogrinovo pa sem morala večkrat prositi, da se je lotila nekaterih nalog iz programa, za katerega sem kot direktorica odgovorna. Res pa je, da je Ogrinova moje prošnje razumela kot mobing, še več, določene strokovne naloge arheologa je nalagala meni in sodelavcem.«
Kot je povedal predsednik sveta Gorenjskega muzeja dr. Matevž Košir, doslej prošnje za sklic izredne sveta še ni prejel, dodaja pa še, da svet o nameri vodstva Gorenjskega muzeja ni bil vnaprej obveščen, zato je v sredo vodstvo Gorenjskega muzeja v imenu sveta zaprosil za čim bolj celovito pisno informacijo o nastali situaciji.