Minister, ki mu manjka smisel za humor
Leta 1986 sem se v makedonski Strugi pogovarjal z ameriškim pesnikom Allenom Ginsbergom. Na moje vprašanje, kako je bilo z njegovim sodelovanjem v študentskih demonstracijah v času vietnamske vojne, je odgovoril: »Demonstracije so teater. Za časopise in politiko. Sicer pa je vsa politika teater. Igralci tega gledališča so predsedniki in premierji, toda vse, kar si ti lahko zamislijo, je to, na kakšen način bi vodili hladno vojno in izdelali čim več bomb.«
Zanimivo je, da v naši družbi ideje legendarnega ameriškega pesnika najbolj razumejo ravno policisti. Že dolga leta so njihove stavke najbolj odmevne in njihovi sindikati najsposobnejši. Na račun policijskih stavk so svoje pravice udejanjali tudi drugi javni uslužbenci, ki se ne upajo tako izpostavljati ali pa nimajo tako junaških sindikalnih predstavnikov. Zadnja policijska stavka je samo nadaljevanje njihovih dolgoletnih prizadevanj za uresničevanje pravic, ki so jim jih dosedanje vlade že priznale, ne pa tudi izpolnile.
V okvire tega »policijskega političnega gledališča« sodijo tudi tako spektakularne akcije, kot je tista z izločitvijo avtomobilov, ki naj bi bila na meji varnosti. Policija ima v svojih spopadih z nepridipravi že zdaj težavo, ker mora strogo paziti na proceduralne postopke, česar lopovom seveda ni treba. Ti se za razliko od njih poleg tega vozijo še z boljšimi in hitrejšimi avtomobili. Tako kot nesrečni minister Boris Koprivnikar, ki nikakor ni mogel preboleti tega, da so ga po nočnem koncertu z njegovo glasbeno skupino na poti domov ustavili policisti, preverili stopnjo alkohola v njegovi krvi in nato spustili naprej. Koprivnikarju se je zdelo potrebno dogodek zabeležiti na Facebook strani, kjer je na koncu zapisal: »No, ja, občutki so varljiva zadeva, sam bom pa v prihodnje še toliko bolj pozoren, da se bom pri svojem delu držal dejstev in zaupani položaj vedno uporabljal za skupno dobro, in ne parcialne, ali Bog ne daj, osebne interese.« Užaljenost, ki jo je mogoče čutiti, je neizmerna. Minister za javno upravo je v sindikalno-medijskem spopadu s policijo naredil veliko napako, saj se je ob njegovi reakciji pokazalo, da mu navkljub igranju v rokovski skupini manjka smisla za pozitivno medijsko pozornost, predvsem pa nima občutka za humor, ki ga pri policistih vendarle še prepoznamo. Leta 1998, ko je bil notranji minister kranjski Andrej Šter, so ti kar sami izdali knjižico z naslovom Vicev na račun policije ni, vse je res. V njej je tudi tale: »Zakaj na policijskih vozilih z velikimi črkami piše POLICIJA? Zato, da se policaji ne lovijo med seboj.«
Na Koprivnikarjevem avtu ni bilo oznak, a so ga očitno vseeno prepoznali. Užaljeni minister, ki bi se lahko humorja učil pri Šteru, je zamudil idealno medijsko priložnost. Policistom bi lahko javno čestital za korekten postopek in jih pohvalil, ker ne delajo razlik med običajnimi ljudmi in politiki, potem pa te pridobljene točke unovčil drugje, recimo kar v samih pogajanjih z njimi.