V Lepi Vidi so igralske moči združila tri gledališča. / Foto: Urška Boljkovac

Lepa Vida za radost življenja

V soboto bodo v Prešernovem gledališču uprizorili že četrto premiero v letošnji sezoni, Cankarjevo Lepo Vido v režiji Mihe Nemca.

Kranj – Predstava Lepa Vida je nastala v koprodukciji Prešernovega gledališča Kranj, Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica in Slovenskega stalnega gledališča Trst, kar je, kot je na novinarski konferenci poudaril Eduard Miler, umetniški koordinator v SSG Trst, vedno gledališki praznik. Manjšim gledališkim ansamblom prav medsebojno sodelovanje omogoča uprizoritve dramskih besedil z obsežnejšimi zasedbami, koprodukcije pa po besedah Nede Rusjan Bric povezujejo tudi igralce in prevetrijo energije, kar je za gledališče vedno dobrodošlo. Poleg igralske svežine in novega zagona taka sodelovanja manjšim gledališčem pomagajo premagovati tudi siceršnjo finančno podhranjenost, je mnenja direktorica kranjskega gledališča Mirjam Drnovšček. To je le nekaj razlogov, da so se v vseh treh gledališčih odločili za Cankarjevo Lepo Vido. Gre za eno največjih slovenskih besedil in mitov, odpira pa tematiko neizpolnjenega hrepenenja, ki je Ivana Cankarja spremljalo vse življenje. »Hrepenim po miru, dobrih medčloveških odnosih, tovarištvu, iskrenosti, po mirni srečni družini po življenju. Hrepenim po tem, da bi predstava nagovarjala ljudi, da je življenje radost. Borba za življenje je osnovna tema tega, kar želim uprizoriti. Sporočati, da se je treba postaviti na pravo stran, ne glede na to, kako težko je to včasih v življenju,« o predstavi Lepa Vida razmišlja režiser Miha Nemec.

V vlogi Lepe Vide se bo predstavila igralka Maja Nemec, ki je poudarila, da je omenjeno besedilo zanjo velik izziv, saj je zelo večplasten. »Vido vedno znova odkrivaš in odkrivaš, a ji nikoli ne prideš do konca. Vsak lik posebej je lik zase. Skozi iskanje likov pa smo morali priti blizu sebi, zato se v Lepi Vidi sprašujemo, po čem hrepeniš ti,« je dejala Nemčeva. Za novega igralca v ansamblu Prešernovega gledališča, Blaža Setnikarja, nastopil bo v vlogi Poljanca, bolnega študenta, pa ima hrepenenje mističen prizvok in človeka navdaja z nemirom, zato se, kot je dejal, skozi predstavo namesto o tem, po čem hrepeni, raje sprašuje o tem, kaj si želi. Tudi dramaturg Nejc Valenti prepoznava veliko razliko med željo in hrepenenjem. »Hrepenenje je bolj podobno grabljenju oblakov. Hrepenenje je bolno v svojem trajanju, je začaran krog, zato dosti likov v predstavi Lepa Vida konča ta krog s koncem, s smrtjo.«

Glasbo za predstavo so napisali glasbeniki makedonske skupine Foltin, kostume je oblikovala Bjanka Adžić Ursulov, premieri v Kranju pa bosta sledili še premieri 10. decembra v Novi Gorici in 18. decembra v Trstu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 27. junij 2021 / 06:00

Ustavili več kot sto petdeset vinjenih

Predstavljamo rezultate maratonskega nadzora nad psihofizičnim stanjem voznikov.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 5. januar 2015 / 14:26

Celoletni horoskop

Leto 2015 je v znamenju koze oziroma yanga. Letni čas koze je poletje, najboljši je mesec julij. Zahodno znamenje je rak. Ure, ki jim vlada koza, so od 13 do 15, njen fiksni element je ogenj. Pred nam...

Razvedrilo / ponedeljek, 5. januar 2015 / 14:05

Maj je mesec ljubezni

Ansambel Maj deluje od leta 2006, vendar je do danes doživel kar nekaj sprememb. Sedež ansambla je v Logatcu, a njegovi člani so iz različnih koncev Slovenije.

Tržič / ponedeljek, 5. januar 2015 / 13:22

Praznovali že v novi dvorani

Kovor – Dedek Mraz je pred novim letom obiskal tudi novo dvorano Doma krajanov v Kovorju. »V Kovorju smo ponosni na novo pridobitev, saj smo že dan kasneje v dvorani pogostili krajane, stare več ko...

Škofja Loka / ponedeljek, 5. januar 2015 / 13:21

Za pobratenja odgovorni ambasadorji

Škofja Loka – Leta 2011 so v Škofji Loki sodelovanje s pobratenimi in prijateljskimi mesti uredili tako, da so za vsako določili ambasadorja, skrbnika, zadolženega le za tiso mesto, koordinacija pa...

Bled / ponedeljek, 5. januar 2015 / 13:17

Z dobrimi željami okrog jezera

Številni domači in tuji gosti so na Bledu znova sklenili krog prijateljstva, ko so se na predzadnji dan v preteklem letu z baklami odpravili okrog jezera.