Knjiga kranjske zgodovine
Prejšnji teden je izšla nova knjiga Kranjskega zbornika, v kateri je zbran pregled dogodkov zadnjih petih let, zanimive članke pa je prispevalo kar štirideset avtorjev.
Kranjski zbornik z letnico 2015 obsega 370 strani, članke pa je prispevalo štirideset avtorjev, naklada je tisoč izvodov, dostopen pa je na prodajnih mestih s knjigami in v spletnih knjigarnah, v Kranjski hiši in sprejemni pisarni Mestne občine Kranj. Cena je 20 evrov.
Kranj – Mineva že 55 let od začetka zbiranja podatkov in zapisovanja zgodovine kranjske občine, o zadnjih petih letih, od januarja 2010 do konca leta 2014, pa so zapisi zbrani v kronološkem pregledu v enajstem Kranjskem zborniku z letnico 2015, ki ga je pripravil Janez Kopač.
»Dragocenost Kranjskega zbornika je v tem, da hrani mnoge podatke, ki bi se sicer s časom izgubili. Vsaka nova knjiga prinese zapise o življenju in delu ljudi, tudi z najnovejšo pa Kranj dokazuje, da je mesto priložnosti tudi na področju izobraževanja, zgodovine in kulture. Zato hvala vsem, ki ste se odzvali povabilu za sodelovanje pri Kranjskem zborniku, zlasti hvala uredniškemu odboru,« je v uvodu predstavitve poudaril kranjski župan Boštjan Trilar.
V Kranjski zbornik 2015 je poleg kronološkega pregleda zbranih vrsto člankov, ki jih je prispevalo kar štirideset avtoric in avtorjev, enajsti zbornik po vrsti pa je nastajal pet let.
»Mnogo novih stvari in spoznanj je objavljenih samo v Kranjskem zborniku. Zato je tako pomemben ne le za Kranj, ampak tudi širše. V uredniškem odboru želimo, da ti podatki pridejo med ljudi, v knjižnice, šole in še kam,« je povedal predsednik uredniškega odbora mag. Drago Štefe. Poleg njega so v uredniškem odboru sodelovali še Beba Jenčič, mag. Janez Kopač, Nives Križnar, Nada Bogataj Kržan, Viljem Leban, dr. Nika Leben, Matevž Oman, mag. Barbara Ravnik in mag. Franc Rozman.
Likovna rešitev na ščitnem ovitku je delo akademskega slikarja Zmaga Puharja. Tehnično-uredniško delo je opravil Marijan Ajdovec, priprava za tisk in tisk ter vezava pa sta delo Tiskarne Jagraf iz Trboj in vodje del Luka Jagodica.
Vsebino knjige Kranjskega zbornika je predstavila mag. Barbara Ravnik, ki je na kratko spregovorila prav o vseh člankih v vseh sklopih v zborniku. To pa so: odstiranja preteklosti, politika in gospodarstvo, strokovni razvoj in okolje, kulturna podoba mesta, šolske poti in šport, skrb za zdravje, podobe vsakdanjosti ter Kranjčani doma in po svetu.
Zbrane je nagovoril tudi mag. Viktor Žakelj, ki je za zbornik napisal tudi uvodni članek. Spomnil je na nekaj zgodovinskih mejnikov prejšnjega stoletja, na dve svetovni vojni, pa tudi na današnji čas, ki spreminja podobo Evrope.
Predstavitev knjige so z glasbo pospremili klarinetisti Glasbene šole Kranj: Domen Kos, Žiga Zupanc, Drejc Flajnik in Jan Šifrer, ki so nastopili pod mentorstvom profesorja Mitje Maroška.