Biser starološke zgodovine
V Jurjevi dvorani v Stari Loki so v soboto predstavili dolgo načrtovani Zbornik župnije sv. Jurija Stara Loka s podnaslovom A glej, na tem polju je obrodil stoteren sad.
Stara Loka – Obsežno publikacijo na skoraj sedemsto straneh je starološki župnik Alojz Snoj označil za biser, v katerem so zajeli bogastvo naravne, kulturne in duhovne dediščine Stare Loke in utrip življenja v kraju nekoč in danes. Nad zbornikom sta bdela sourednika Helena Janežič in Alojzij Pavel Florjančič, pri njegovi pripravi pa je s svojimi prispevki sodelovalo skoraj štirideset avtorjev. »To je bogata knjiga o bogati in dolgi zgodovini starološke fare, ki še vedno živi in deluje,« je vtise o knjigi strnila Helena Janežič.
»Spočetje in rojstvo te dva kilograma in pol težke knjige je bilo tako kot rojstvo otroka zelo svojsko,« je ob izidu knjige poudaril Alojzij Pavel Florjančič. O zborniku so začeli konkretno razmišljati novembra lani, uredniški odbor pa se je prvič sestal aprila letos. Povod za pripravo zbornika je bila stopetdeseta obletnica posvetitve nove cerkve. Na roženvensko nedeljo, 7. oktobra 1865, je ljubljanski knezoškof Jernej Vidmar posvetil novo cerkev, ki jo je zgradil starološki župnik in dekan Franc Kramer. »Stopetdeseta obletnica posvetitve nove cerkve na splošno ni nekaj posebnega. Če pa k temu prištejemo še osem stoletij njene stare prednice, tedaj je vredno temu dogodku dati ustrezno težo. Naš zbornik, prvi te vrste v Stari Loki, poskuša prispevati nekaj k tej teži,« je poudaril Florjančič. Po besedah Helene Janežič je ideja o zborniku začela zoreti že pred desetimi leti ob izidu kronike župnije sv. Jurija Stara Loka. V zborniku so zbrali 39 prispevkov, pri katerih je sodelovalo 35 avtorjev in še petdeset posameznikov s fotografijami. Več kot polovica je domačih piscev, za nekatere teme pa so poiskali priznane strokovnjake tudi od drugod. Zbornik je razdeljen na osem tematskih sklopov. Najprej ponuja geografsko poselitveni in prostorski uvid v faro in pogled v arheološka obdobja Stare Loke. Dotaknili so se tudi travmatičnih dogodkov po koncu druge svetovne vojne, se poglobili v cerkveno zgodovino ter predstavili dolgo vrsto dušnih pastirjev in njihovih pomočnikov skozi stoletja. Predstavili so tudi bogato dediščino cerkve in znamenj njihove fare, bralca pa seznanjajo še z glasbo, petjem in zvonjenjem. Obudili so duhovno in kulturno dogajanje na Fari v zadnjem desetletju in odkrili, kje se nahajajo podatki o Fari in znamenitih Prifarcih.
Predstavitvi zbornika je sledil kulturni program, posvečen stoti obletnici začetka bojev na soški fronti. Oblikovali so ga Josip Juraja in moški pevski zbor Tomaž Tozon & Viribus unitis. Ob tej priložnosti si je bilo moč ogledati tudi razstavo akvarelov Dejana Koširja z motivi staroloških cerkva in kapelic.