Sedem desetletij izobraževanja
S svečano akademijo v Kongresnem centru Brdo so v ponedeljek zaznamovali sedemdesetletnico Šolskega centra Kranj. Ob jubileju jih je že dopoldne obiskal predsednik republike Borut Pahor, ki si je vzel čas tudi za pogovor z dijaki.
Kranj – »Šolski center Kranj je zavod, ki je, če pomislimo na njegovo formalno ustanovitev, zelo mlad. Pa vendar v svojih enotah nosi bogato in pestro zgodovino,« je ob jubileju poudaril direktor Šolskega centra Kranj Jože Drenovec. Letos tako praznujejo sedemdesetletnico izobraževanja na področju elektrotehnike, ekonomije in trgovine ter gradbeništva, obenem pa še 15-letnico ustanovitve strokovne gimnazije in desetletnico višješolskega strokovnega izobraževanja.
Šolski center Kranj je peti največji šolski center v Sloveniji in največji šolski center v regiji. »Zato predstavlja zelo pomemben subjekt slovenskega šolstva in ustanovo izjemnega regionalnega pomena,« je poudaril Drenovec in dodal, da je praktično vsak drugi Kranjčan na neki način povezan z eno od šol, ki je del njihovega centra. Šole, ki delujejo v okviru centra, so od nekdaj povezane z lokalno skupnostjo in gospodarstvom. »Nenazadnje so iz potreb gospodarstva tudi nastale.« Ves čas stremijo k razvoju, rezultat česar je, da danes izobraževanja izvajajo v sodobno opremljenih učilnicah, laboratorijih in delavnicah. Bogato tradicijo na področju tehniškega izobraževanja si v skladu s svojimi strateškimi cilji prizadevajo še izboljšati. Včeraj so povezovanje s socialnimi partnerji nadgradili z ustanovitvijo združenja Konektor, katerega namen je pospešiti in izboljšati aktivnosti na področju aktualizacije inženirskega in uporabnega znanja ter povečati vključenost delodajalcev pri opredeljevanju potreb izobraževanja in usposabljanja. Podpisan dogovor pomeni zavezo 24 partnerjev, da bodo med drugim skupaj razvijali nove izobraževalne programe glede na potrebe delodajalcev, oblikovali usposabljanja po meri delodajalcev, proaktivno sodelovali pri reševanju pomanjkanja ustreznih kadrov in odpravili neskladja med obstoječimi izobraževalnimi programi in povpraševanjem na trgu dela. Podpisu dogovora je kot častni pokrovitelj prisostvoval predsednik republike Borut Pahor.
Predsednik si je ob tej priložnosti ogledal tudi vrtiljak poklicev in laboratorije Medpodjetniškega izobraževalnega centra ter se z dijaki pogovarjal na temo povezovanje gospodarstva in šolstva. Dijaki so izražali negotovost v zvezi z zaposlovanjem v teh negotovih časih, zato je Pahor poskušal zveneti optimistično. »Tisti, ki imajo sanje in resnično željo, na koncu najdejo poklic, ki jih veseli in v katerem uživajo.« Poudaril je, da se je Slovenija že izvlekla iz najbolj surove krize. »Gospodarstvo okreva, tudi zaposlenost se povečuje,« je bil spodbuden. Dodal je še, da skozi izobraževalni proces ne pridobivajo samo znanja, ampak se oblikujejo v zrele osebnosti, ki razumejo, kaj narediti s pridobljenim znanjem, da bodo uspeli.