Najbolj ranljivi so starejši bolniki
Pred časom je Nacionalni forum humanitarnih organizacij Slovenije nagradil posameznike, ki so se izkazali s svojim delom na humanitarnem področju in posebno pozornost namenjajo najšibkejšim in najbolj ranljivim skupinam ljudi. Med petimi dobitniki priznanj je tudi Škofjeločanka Silva Žontar.
»Nacionalni forum humanitarnih organizacij obstaja deset let in združuje skoraj sto humanitarnih organizacij, ki delujejo v državi. Tako organizirani imajo vpliv tudi na sprejemanje zakonov. Vsako drugo leto pripravijo kongres humanitarnih organizacij s podelitvijo priznanj. Kolikor vem, doslej priznanja ni bil deležen še nihče z Gorenjskega, čeprav je med nami veliko humanitarnih delavcev, ki bi si to zaslužili,« o ozadju nagrade, ki jo je letos prejelo pet slovenskih humanitarnih delavcev, pove Silva Žontar. Silva je bila kar dvanajst let predsednica Društva diabetikov Škofja Loka, še vedno pa je predsednica nadzornega odbora Zveze društev diabetikov Slovenije, kjer so bili tudi predlagatelji za priznanje.
Silva izvira iz družine z devetimi otroki, zato ji socialne stiske niso tuje. Ko je pred petindvajsetimi leti zbolela za sladkorno boleznijo tipa 2, se je vključila v škofjeloško društvo diabetikov in leta 2002 postala njegova predsednica. »V društvu sem ves čas sodelovala z diabetologom dr. Tomažem Camlekom, ki mi je bil s svojimi strokovnimi nasveti v veliko pomoč. Veliko pozornost smo namenjali ozaveščanju o tem, kako živeti s sladkorno boleznijo, pa tudi socialnim programom, ki pomagajo sladkornim bolnikom v stiski. Posebne pozornosti so se mi zdeli potrebni starejši in nemočni, ki jim je kronična bolezen povzročala težje zaplete, od težav z vidom do problemov z ledvicami, nogami ... Dostikrat sem jih obiskovala na njihovih domovih (nekatere tudi v oddaljenih krajih Poljanske in Selške doline), saj so mnogi zaradi zdravstvenih težav le težko šli od doma. Skrbeli smo, da so se ti najbolj ranljivi diabetiki lahko po svojih zmožnostih enakopravno vključevali v programe društva in vsakdanje življenje,« o svojem dolgoletnem vodenju društva pripoveduje Silva Žontar, ki jo je delo z diabetiki tudi močno čustveno povezalo z njimi. Z njimi je ustvarila odnos zaupanja, zaradi česar jo tudi sedaj, ko ni več predsednica, še vedno pokličejo in si želijo pomenka z njo. Kot največji dosežek svojega vodenja društva, ki zajema člane na območju Škofje Loke in obeh dolin, pa šteje nakup dveh aparatur za meritev gleženjskega indeksa z ultrazvočno sondo, za katera je zbirala donatorska sredstva in še vedno služita pregledom v oddaljenih krajih na škofjeloškem, selškem in poljanskem območju. Tako imajo vsi diabetiki možnost brezplačnega preventivnega pregleda, pomembnega pri zgodnjem odkrivanju periferne arterijske bolezni na spodnjih okončinah.
Silva je sedaj častna članica domačega društva in deluje v njegovem upravnem odboru, v zvezi društev diabetikov pa vodi nadzorni odbor. Že doslej je za svoje delo prejela več nagrad in priznanj, med drugim leta 2012 tudi srebrni grb Občine Škofja Loka za svoje požrtvovalno, solidarno in prostovoljno delo z diabetiki. Kaj pa ji pomeni novo priznanje?
»Veliko mi pomeni, saj kaže, da sem delala v dobro bolnikov, zlasti starejših, ki še bolj potrebujejo našo pozornost. Kadar smo jih denimo povabili na izlet, je bilo treba upoštevati, da so zaradi svojih zapletov počasnejši, da jim je morda treba postreči mehkejšo hrano, da potrebujejo spremstvo... Priznanje tudi pomeni, da so programi društva in zveze pravilno usmerjeni in koristijo sladkornim bolnikom. Moram reči, da včasih pogrešam delo na terenu,« še doda Silva Žontar. Na dan, ko sva se srečali, je ravno odhajala na sestanek Razvojnega sveta Gorenjske, kamor je imenovana kot predstavnica nevladnih organizacij, in kjer so se tega dne dogovarjali o vladnem obisku na Gorenjskem.