Nevzdrževane peči vir onesnaženja
S kurilno sezono se povišajo tudi koncentracije delcev PM10 iz malih kurilnih naprav, ki so glavni krivec za slabo kakovost zraka v tem času.
Kranj – Male kurilne naprave v Sloveniji predstavljajo dve tretjini virov delcev PM10, ki imajo škodljive vplive na zdravje ljudi, predvsem na srce, pljuča in ožilje, zlasti če je dni s preseganji delcev več kot 35 na leto in če so dnevi s preseganji zaporedni. Povišane koncentracije delcev se večinoma pojavljajo pozimi, najvišje urne koncentracije delcev pa se pojavljajo v jutranjih urah in zvečer, ko je prisoten temperaturni obrat, male kurilne naprave pa so aktivne. Na ministrstvu za okolje in prostor zato svetujejo predvsem redno vzdrževanje in čiščenje malih kurilnih naprav na trda kuriva.
Na sedmih območjih s slabo kakovostjo zraka, med katerimi je tudi Kranj, so izdelani in se uresničujejo Načrti kakovosti zraka, pojasnjujejo na ministrstvu. Na območju kranjske občine med največje ukrepe sodijo širitev plinskega sistema, subvencioniranje menjave zastarelih malih kurilnih naprav s sodobnejšimi, energetska sanacija zasebnih stavb s pomočjo Eko sklada (približno 500 do leta 2016) ter javnih stavb (po pet najbolj energetsko potratnih stavb na leto) in trajnostno parkiranje (nova parkirna hiša).
Vendar pa je tudi na ostalih območjih v Sloveniji v času kurilne sezone aktualna problematika slabe kakovosti zraka iz malih kurilnih naprav, predvsem zaradi uporabe lesa v neučinkovitih starih kuriščih na trdna goriva ali v drugih napravah z neoptimalnim zgorevanjem lesne biomase. Zato je poleg rednega vzdrževanja in čiščenja teh naprav pomembno, da se v njih pravilno kuri in da so drva dovolj suha, pri čemer je idealna vlažnost drv za gorenje desetodstotna, zadovoljni pa smo lahko že z zračno vlažnostjo drv do dvajset odstotkov, poudarjajo.
Ključni težavi neprimernega kurjenja v malih kurilnih napravah sta po razlagi okoljskega ministrstva zelo znižan izkoristek drv in zelo veliko povišanje izpustov delcev PM10 (tudi do desetkrat v primerjavi s sodobno in pravilno vzdrževalno kurilno napravo). V primeru slabo sušenih drv v kombinaciji s slabo kurilno napravo npr. izkoristek drv pade tudi pod 50 odstotkov kurilne vrednosti, s čimer se občutno in po nepotrebnem povišajo tudi stroški gospodinjstva za ogrevanje.