Gorenjska je imela dobre kandidatke
Kranj – Zveza kmetic Slovenije je prejšnji četrtek, na svetovni dan kmetic, na slovesnosti v Zagorju ob Savi za kmetico leta izbrala Leo Babič, članico Društva kmečkih žena Brežice, ki izhaja iz vinogradniške kmetije, znane po vinih in zbirki 1400 majolik z vsega sveta. Med šestimi kandidatkami za laskavi naziv so bile tudi tri gorenjske kmetice.
Društvo podeželskih žena Svit iz Tržiča je za kmetico leta predlagalo Anico Oranič iz Križev. Anica skupaj z možem kmetuje na nižinski kmetiji, na kateri se ukvarjajo s tržno pridelavo vrtnin. Zelenjavo pridelujejo na šestih hektarjih, na treh hektarjih so uredili tudi namakalni sistem. Sadike vzgajajo sami, zelenjavo prodajajo preko Kmetijske zadruge Križe trgovskim centrom Mercator in Spar ter podjetju Eta Kamnik. V okviru dopolnilne dejavnosti na kmetiji se ukvarjajo še s kisanjem repe in zelja. Letos so na kmetiji uredili prostor za čiščenje in pripravo zelenjave za transport. Anica je mati šestih otrok, aktivna je v društvu podeželskih žena, poje v cerkvenem pevskem zboru v Križah in pomaga tudi v domačem kulturnem društvu Kruh.
Društvo kmečkih žena Kranj – odbor Cerklje je za kmetico leta predlagalo Štefko Slatnar z visokogorske kmetije Pr' Ambružar, ki obsega 18 hektarjev travnikov in 80 hektarjev gozdov. Na kmetiji se ukvarjajo s turizmom, imajo 40 ležišč in restavracijo s 40 sedeži pa tudi žičnico, bazen, teniško igrišče in savne. Štefka in mož sta kmetijo predala starejšemu sinu, sama pa sta se umaknila na Krvavec v planšarijo Pr' Florjan, ki sta jo preuredila v turistični objekt s šestdesetimi posteljami in sedemdeseti sedeži v restavraciji. Štefka na planšariji rada kuha, skrbi za rože in živali, pri 63 letih obvlada tudi osnove računalništva. Ima štiri otroke, osem vnukov in tri pravnuke.
Zanimiva je tudi zgodba Angele - Elice Žibert, ki jo je za kmetico leta predlagalo Društvo podeželskih žena Tuhinjska dolina. Angela je odraščala v družini z dvanajstimi otroki, pri enaindvajsetih letih se je poročila na 32 hektarjev veliko kmetijo, na kateri se ukvarjajo z različnimi dejavnostmi, predvsem za potrebe samooskrbe družine. Skupaj z možem sta zgradila novo gospodarsko poslopje in hišo, v zakonu so se jima rodili trije otroci. Elica je ena od ustanovnih članic društva podeželskih žena, en mandat je bila tudi blagajničarka, sicer pa rada peče in veze prte. Veliko ji pomenijo tudi trije vnuki in vnukinja.