Maj Štirn, Maša Grošelj, Aljaž Rupar, Lenart Megušar in Mark Hafner na premieri filma v Prešernovem gledališču

Tu je kraj, če hočeš biti sam s seboj

To so besede Juliusa Kugyja, s katerimi se začne dvajsetminutni film mladih športnih navdušencev, »frirajderjev«. Maj Štirn, Mark Hafner, Aljaž Rupar in Maša Grošelj so se odločili, da »odfurajo« Triglavsko magistralo, Lenart Megušar pa je dogodivščino zabeležil na filmski trak.

Filmski projekt nosi naslov Odmaknjen svet in pripoveduje zgodbo o štirih prijateljih, ki so se podali na pot Triglavske magistrale s ciljem, da preživijo štiri dni v neokrnjeni naravi, odmaknjeni od vsakdanjega hrupa, ob poti pa presmučajo še kakšno zanimivo smučarsko linijo.

Triglavska magistrala je edina slovenska večdnevna turnosmučarska pot. Začne se na Voglu in vodi čez Komno v Dolino Triglavskih jezer, na Prehodavce ter čez Hribarice, skozi Velsko dolino pripelje na Kredarico in od tu se potem čez Triglavski ledenik spusti v dolino Krma.

Mladi ustvarjalci, ki prihajajo iz Škofje Loke in Kranja, so stari med 22 in 25 let ter večinoma vsi zaljubljeni v zimo ter zimske športe – razen snemalca, ki je bil kasneje še montažer, Lenarta Megušarja, ki so mu v osnovi bližje poletni športi. Pravijo, da s filmom želijo predstaviti lepoto zasneženih gora ter mir in tišino, ki ju to okolje ponuja. »Naš namen je tudi, da s projektom pokažemo, kako pomembno je, da na terenu delujemo kot ekipa, saj je v današnjem svetu vse več individualizma, ki pa na takšni poti ne prinaša najboljših rezultatov. Zaradi velikega porasta turnega smučanja v pretekli sezoni želimo pokazati tudi, kakšno vlogo ima temeljita priprava na turo in kako pomembno je ustrezno znanje za varno gibanje v gorskem svetu, kjer smo pogosto izpostavljeni mnogim nevarnostim.«

Premiera filma naj bi se zgodila v Layerjevi hiši v Kranju, pa se je izkazalo, da je zanimanje za ogled večje od pričakovanega, zato je potem dve projekciji filma gostilo Prešernovo gledališče.

Maj Štirn, Mark Hafner, Aljaž Rupar, Maša Grošelj in Lenart Megušar se poznajo iz časov, ko so »gulili« osnovno- in srednješolske klopi. Kot smo že omenili, jih druži ljubezen do zimskih športov. Štirn celo še vedno tekmuje: kot osnovnošolec je treniral alpsko smučaje, v srednji šoli se je posvetil prostemu slogu, sedaj pa je v slovenskem okolju edini, ki tekmuje v t. i. freeride smučanju oziroma smučanju zunaj urejenih prog. Morda ideja za film izhaja tudi od tu. Po drugi strani pa pravijo, da jih je podžgalo predvsem to, da ko so na spletu iskali kakšen film o Triglavski turnosmučarski magistrali, niso našli ničesar uporabnega – razen kakšnega odstavka zapisa ali nekaj starih, res slabih posnetkov.

Posneli so ga letos aprila

O filmu so začeli razmišljati februarja letos, aprila so se z nekaj zamude odpravili na pot. Čakali so na primerne razmere. Magistralo so odsmučali v štirih dneh. Startali so z Vogla. »Prvi dan smo smučali le krajše odseke. Drugi dan smo sami poskrbeli za smučarski trenutek; tretji dan smo naredili ovinek pri Kanjavcu – greš na vrh in imaš dobro »flanko« za smučanje. Potem smo se spustili v Velsko dolino, in ker smo videli še eno lepo linijo, smo še to presmučali. Sledil je vzpon na Kredarico in nato spust v Krmo. Mi smo malce raztegnili pot, da je smučarsko zanimivejša.« Tudi zaradi snemanja, pojasni Megušar. Vsi pa večkrat poudarijo, da gre za turnosmučarsko pot, ki morda v osnovi ni videti težka, a za začetnike ali le občasne ljubitelje tovrstne smuke ni odveč razmišljanje o najemu vodnika.

Odmaknjeni svet

Pošalijo se, da je bilo pri celotnem načrtovanju »odprave« še najtežje dobiti sponzorje.

To je bil zanje prvi tovrstni projekt. Tudi za Megušarja kot snemalca, saj sta mu video in fotografija blizu. »Sem že snemal, vendar nikoli take dolžine in tudi ne tako kompleksno,« pojasni. Kot končni izdelek pa so si predstavljali bolj dokumentarni efekt. Tako gledalca skozi zgodbo filma v obliki veznega teksta popelje glas Aarona Marcela Veldina, tekst je v največji meri prispeval Mašin oče Uroš Grošelj, ideja pa je prišla s strani Štirna in Megušarja.

Film Odmaknjen svet bodo predvajali tudi na festivalu Bovec Outdoor Film Festival konec decembra, če bodo razmere dopuščale, da festival izpeljejo; prijavili so ga tudi na Festival gorniškega filma. Morda ga boste lahko videli v Tržiču in Kranjski Gori, ustvarjalci pa razmišljajo, da bi organizirali še projekcijo v Ljubljani, saj je zanimanja za ogled veliko. Priznajo, da takega odziva niso pričakovali.

»Res je lepa tura. Izjemni razgledi. Želimo, da se ljudje tega zavejo. To je popolnoma drug svet. Težko začutiš takšen mir, kot je tu,« se strinjajo fantje in dekle ter dodajo še, da od tod tudi naslov filma: Odmaknjen svet.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / petek, 5. julij 2019 / 14:32

Medvode praznujejo

Medvode – Občina Medvode v soboto, 6. julija, na rojstni dan Jakoba Aljaža, praznuje občinski praznik. Ob tej priložnosti se bo danes ob 20. uri začela slavnostna seja občinskega sveta, na kateri b...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...