Vodnik nas popelje tudi med piskre, mopede in stare traktorje Janeza Lončarja v Podboršt pri Komendi.

Nenavadna tudi Gorenjska

Novinar in fotograf Primož Hieng je številne reportaže, ki so v zadnjem desetletju nastale ob njegovem delu, zbral v knjigi Nenavadni vodnik po nenavadni Sloveniji.

Kranj – Primož Hieng je za različne časnike in revije v zadnjem desetletju napisal več kot tisoč najrazličnejših reportaž z vseh področij, in ker ga na terenu poleg novinarske beležnice že vseskozi spremlja tudi fotoaparat, se je nabralo veliko všečnega gradiva o krajih, ljudeh, šegah in običajih, praznikih in praznovanjih, pa tudi žalostni plati našega vsakdanjega življenja, na katerega je zelo ponosen in ga je zato zbral še v knjigi. Pravi, da bo z njegovo knjigo zdaj še lažje odkrivati neznane kraje in spoznavati zanimive ljudi.

In zakaj nenavaden vodnik? »Imamo zanimive stavbe in gradove, kjer so se pisale najrazličnejše zgodbe. Poznamo nešteto vodnih izvirov, vrelcev in studencev, med katerimi so mnogi celo zdravilni. Ob tem ne smem pozabiti na energijske točke, parke in gaje, kjer na dan iz nedrij Zemlje prihajajo blagodejne oziroma zdravilne energije. Imeli smo in še imamo nadvse zanimive in ustvarjalne ljudi, ki so se s svojim delom in pridnostjo enkrat za vselej zapisali v slovensko zgodovino. Imamo nadvse pestre pustne šege, znamo praznovati veliko noč in božič. Z natanko stotimi zgodbami želim predstaviti zares nenavadno Slovenijo, kakršne morda doslej niste poznali. To je tudi sto idej, zamisli ali namigov za prijetne družinske izlete ali za samostojna potepanja. Nenavadni vodnik po nenavadni Sloveniji torej odstopa od klasičnih turističnih vodnikov. Najpomembnejša je seveda osrednja zgodba o ljudeh, krajih ali običajih, ki naj vas spodbudi k temu, da se boste odpravili na izlet ali potepanje.«

Med stotimi zgodbami nas jih približno trideset odpelje tudi na Gorenjsko. Ernestinini spomini na Prešerna nas denimo popeljejo v Vrbo na Gorenjskem, ljubezenska darila pastirjev na Veliko planino, stari traktorji in vrsta drugih starin v Podboršt pri Komendi, največji slovenski čevljar v Tržič, zdravilna voda v Zali Log pri Železnikih, slovenski pionir svetovne fotografije v Kranj ...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 1. julij 2013 / 12:24

Za glasbeno prihodnost

Tradicionalni zaključni koncert Glasbene šole Kranj je do zadnjega sedeža napolnil brdsko dvorano.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Požar zanetila elektrika

V Špitaliču je zgorelo gospodarsko poslopje, stanovanjsko hišo pa je gasilcem uspelo še pravočasno zaščititi.

Gospodarstvo / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Dokapitalizacija Skimarja spet odložena

Na skupščini Skimarja so imenovali le tri nove nadzornike, med katerimi pa ni Pavla Ruparja.

Zanimivosti / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

"Strelske vaje" na Gradišču

Bašelj - Naše planine in gore obiskujejo ljudje, ki nimajo s sabo le nahrbtnika, pohodnih palic in drugih planinskih pripomočkov, ampak očitno tudi orožje. Le kdo je na Gradišču...

Tržič / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Rupar želi spet med poslance

Nekdanji tržiški župan in poslanec državnega zbora Pavel Rupar je zadovoljen, da so ga izvolili v izvršilni odbor SDS. Napoveduje, da bo spet kandidiral za poslanca.

Kranj / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Referendum za Tenetiše bo

"Ali ste za to, da se na območju sedanje deponije Tenetiše v skladu s predpisi EU zgradi sodoben regijski center za ravnanje z odpadki?" bo vprašanje za občane kranjske občine v nedeljo, 11. novembra.