Kaj bi s samostanom, še ne vedo
Kamniški župan Marjan Šarec svetnikom predlaga, da sprejmejo darilo uršulink, ki jim brezplačno ponujajo zgradbo samostana v Mekinjah. O ponudbi bodo svetniki odločali na današnji seji, a pričakovati je pestro razpravo, saj vsebine za objekt, potreben obnove, občina (še) nima.
Kamnik – Kot smo že poročali, se je Slovenska provinca Provincialata uršulink Rimske unije na župana obrnila že junija. V dopisu so takrat zapisali, da je samostan, ki so ga sestre uršulinke dokončno zapustile sredi septembra letos, prevelik za njihove potrebe in zmožnosti, da že vrsto let iščejo primerno rešitev in da so se odločile zgradbo ter zemljišče znotraj obzidja podariti Občini Kamnik, da bi v njej opravljali dejavnosti, ki bi bile v korist lokalni skupnosti.
Po veljavnih prostorskih aktih občine je na območju samostana dovoljena sakralna, kulturna ter izobraževalna namenska raba. Površina objekta meri približno 5000 kvadratnih metrov, pripadajoče zemljišče pa enajst tisoč. Osnovna stavba je bila zgrajena leta 1431, kasneje pa nekajkrat dozidana. Po besedah sester uršulink je približno tretjina objekta obnovljena zelo dobro, tretjina nekoliko slabše, tretjina pa še ni bila obnovljena in je v slabšem stanju, je pa bila streha zamenjana na celotni stavbi. Polovica samostana je prazna že od leta 2000, ko se je odselil depo Narodne in univerzitetne knjižnice. Sestre so stavbo, ki je spomeniško zaščitena, skupaj z zemljišči sprva želele prodati (izklicna cena je bila štiri milijone evrov), nato oddati, a primernega kupca ali najemnika v vseh teh letih ni bilo. »Dejstvo je, da gre za objekt izjemne vrednosti, pa tudi pomembnosti za občino Kamnik. Tudi zemljišča se nahajajo na enem najlepših mest v občini, z enkratnim razgledom na Kamniške Alpe in mesto Kamnik. Vendar pa ob tem ne gre prezreti dejstva, da je objekt star, potreben prenove in stalnega vzdrževanja, predvsem pa gre za objekt, ki mu je potrebno dati ustrezne vsebine. Nesporno je mogoče zaključiti, da je pridobitev samostana povezana z večjimi stroški. Strokovnjak s področja gradbeništva, ki si je pred kratkim ogledal objekt samostana, je podal splošno oceno, da je sama stavba zdrava in večinoma zelo lepo vzdrževana. Potrebna bi sicer bila večja obnovitvena dela na približno tretjini objekta, vendar tudi v tem delu objekt ni v kritičnem stanju – obnovitvena oz. rekonstrukcijska dela bi občina torej lahko izvedla postopno v naslednjih letih,« pravi župan Marjan Šarec, ki svetnikom predlaga, da darilo – čeprav bi nujna prenova stala predvidoma pol milijona evrov, notranje opremljanje oz. renovacija prostorov za posamezen namen bodočih vsebin pa še dodatnih nekaj milijonov, sprejmejo. Dela bi izvedli postopoma, na občini pa priznavajo, da programa za stavbo še nimajo. Za zapolnitev celotnega objekta bi potrebovali nekaj let, morda celo desetletje.