Pisal govore nemškemu kanclerju
Dr. Peter Kamien je po rodu Nemec, po izobrazbi psiholog, ki pa je svojo poslovno pot v celoti posvetil marketingu in oglaševanju. Pred petnajstimi leti je odkril Slovenijo, ker ga je k nam pripeljal posel, potem je spoznal še lepo Slovenko, s katero si je ustvaril dom v Cerkljah na Gorenjskem.
Peter Kamien precej razume slovensko, ampak govoriti slovensko – to je pa težko. Pravi, da smo za to malo krivi tudi Slovenci, ker mu takoj ponudimo (od)rešitev in z njim začnemo govoriti angleško ali nemško. Rad piše, rad je kreativen, večina njegovega življenja je povezana z oglaševanjem in marketingom. Idej mu ne zmanjka in ustvarja naprej, piše tudi bloge. Njegov blog Hallo in Radovljica za nemški trg je imel v letu dni deset tisoč obiskovalcev. Pisati ga je začel lanskega oktobra, v kar ga je nagovorila Nataša Mikelj, direktorica Turizma Radovljica. Tako odkriva nemškim prijateljem na nemškem trgu ne samo lepote Radovljice, ampak kar cele regije. In kaj vse se je zgodilo v letih, preden je Peter Kamien prvič prišel v Slovenijo ...
Poklical ga je Willy Brandt
Študiral je psihologijo in po študiju želel delati z otroki. Toda na pot mu je prišel nemški kancler Willy Brandt, ki se je potegoval za drugi mandat. Takole pripoveduje: »Brandt je poznal mojega očeta, ki je bil diplomat, in je vprašal, ali bi se pridružil njegovi ekipi, ker potrebuje nekaj mladih ljudi, ki znajo pisati. Takrat sem ravno naredil doktorat iz psihologije in sem imel zagotovljeno službo v otroški bolnišnici. Rekel sem mu, da sem že podpisal pogodbo z bolnišnico, pa je Brandt dejal, da bo uredil, da se mu bom lahko za pol leta pridružil v predvolilni kampanji, potem pa bom šel nazaj v bolnišnico. Bilo je tako razburljivo, da sem ostal v oglaševanju, kar ujel sem se vanj. Pripravili smo zares dobro volilno kampanjo in Brandt je dobil drugi mandat. Lahko rečem, da je bil velika osebnost, odprl je nemško politiko Vzhodu. Ko smo končali s kampanjo, mi je prišla naproti velika oglaševalska agencija. Se nam boš pridružil, so me vprašali.« In se je.
Poslovna pot je Petra Kamiena kmalu pripeljala na Dunaj, kjer je deloval večji del svoje kariere kot kreativni vodja, direktor. Dunaj je namreč postal izhodišča točka več globalnim oglaševalskim mrežam, ki so širile svoje delo v jugovzhodno Evropo. Deloval je v oglaševalskih sistemih, kot so Grey, EURO RSCG in Scholz&Friends, in zanje širil poslovanje predvsem na območje nekdanje Jugoslavije pa tudi na Madžarsko, Slovaško, Češko, Gruzijo, Kirgizijo.
Srečal Slovenijo in Slovenko
Prvič se je Peter Kamien z Dunaja pripeljal v Slovenijo pred 15 leti iz poslovnih razlogov. Ena njegovih pomembnejših strank je bila v tistem času Tobačna Ljubljana. »Prihajal sem k vam iz 'tobačnih' razlogov, čeprav sam nikoli nisem bil kadilec. Sem se pa takoj zaljubil v vašo deželo,« se spominja oglaševalski strokovnjak, ki je pri svojem delovanju spoznal bodočo soprogo Darinko Pavlič Kamien, ki je bila tedaj vodja službe za odnose z javnostmi pri Mobitelu in Telekomu Slovenije. »Imela sva veliko poslovnih stikov, tudi veliko poslovnih bitk, nihče pa ni pričakoval, da se bova zaljubila. Skoraj deset let sva živela razpeta med Dunajem in Ljubljano, vožnjami gor in dol, kar je postalo prehudo. Pred slabimi štirimi leti sva se odločila, da se preseliva v Slovenijo, hišo sva zgradila v Cerkljah na Gorenjskem, torej na pol poti med Darinkino službo v Ljubljani in Bohinjsko Belo, kjer ima Darinka starša,« je povedal sogovornik. Od junija 2014 je njegova soproga samostojna strokovnjakinja za komuniciranje, imata pa tudi nekaj skupnih strank, ker se njuno delo dopolnjuje.
Življenje v Sloveniji je tako, kot bi bil na valovih, malo gor in malo dol. »Kako sem leta nazaj občudoval Slovenijo, bila je čudovit zgled novinke, ki se je pridružila Evropski uniji. Vse se je zdelo odlično, potem pa se je zaradi političnih vzrokov, korupcije začela sistematično potapljati. Vem, kaj govorim. Počasi gre spet na bolje, bi rekel. Daleč pa še od tega, kot je bila Slovenija, ko se je pridružila Evropski uniji,« razmišlja Peter Kamien, ki na splošno pri Slovencih pogreša več pozitivne naravnanosti. Kakorkoli že, pa v pogovoru večkrat poudari, da živimo v čudoviti državi in težave, ki jih je omenil, so rešljive.
Na vrsti kuharska knjiga
Morda bo eden naslednjih projektov res izdaja kuharske knjige, potrdi Kamien, ki rad kuha – in menda tudi dobro, kot ga hvalijo prijatelji. Razkrije še: »Rad bi obiskoval kraje na slovensko-avstrijski in slovensko-italijanski meji, tam srečeval znane lokalne kuharje, se pogovarjal z njimi o njihovih restavracijah in šel z njimi nakupovat. Saj veste, kako pravijo dobri kuharji: zmeraj skuhaj sveže in kupuj pridelke pri lokalnih pridelovalcih. Zelo me zanimajo te male kuharske skrivnosti.« Vsako leto novembra še posebno oživijo Okusi Radol'ce, Peter Kamien na blogu že zdaj predstavlja restavracije v Radovljici in okolici, deset jih bo vseh skupaj. V prostem času tudi slika.
V sodelovanju z nemško vlado in zasebnim nemškim podjetjem je odprl tudi blog, namenjen Slovencem, ki bi želeli delati v Nemčiji na področju zdravstvene nege in oskrbe. Zaenkrat je odziv bolj slab, po njegovem zato, ker se Slovenci težko odločamo za selitev v tujino, četudi začetna plača medicinske sestre v Nemčiji znaša 1800 evrov na mesec. In kaj Petra Kamiena danes veže na rodno Bavarsko? »Sestra in brata. Sestra je slikarka in oblikovalka in je razpeta med Nemčijo in Španijo, brata se ukvarjata z ekonomijo.« V Sloveniji stik z domovino ohranja prek nemške skupnosti, v kateri je več kot sto članov, ki se srečujejo enkrat na mesec.