Demence: Zgodaj odkrita manj kot tretjina bolnikov
Za zdravljenje demenc je zelo pomembno, kako zgodaj je odkrita bolezen.
Po nekaterih ocenah je okrog četrtina demenc ozdravljivih. Gre za demence, ki so povezane s pomanjkanjem vitamina B12, pomanjkljivim delovanjem ščitnice, nekaterimi možganskimi tumorji in motnjami v pretoku možganske tekočine. Tudi pri demencah, ki niso ozdravljive – največkrat gre za Alzheimerjevo bolezen, lahko z zgodnjim zdravljenjem zaustavimo njeno napredovanje in blažimo težave. Prej, ko bolezen odkrijemo, bolj uspešno je zdravljenje.
Bolnik sam redko poišče pomoč
Podatki kažejo, da je v zgodaj odkritih primerih le 20 do 30 odstotkov Alzheimerjeve bolezni. Neka ameriška študija je tudi pokazala, da pri bolniku blage demence ne prepozna 52 odstotkov družinskih članov, 13 odstotkov pa jih ne prepozna celo razvite oblike. Več kot polovica svojcev, ki so pri bolniku opazili težave s spominom, ni naredila ničesar, češ da gre za s staranjem povezane težave. Dodatno težavo pri zgodnjem odkrivanju bolezni predstavlja dejstvo, da bolnik sam redko poišče pomoč, če pa že, večinoma ne gre za demenco, pač pa za običajno motnjo spomina, povezano s staranjem.
Preizkus risanja ure odkriva demenco
Preizkus risanja ure in hitri test spoznavnih sposobnosti sta testa, ki se poleg kliničnega pregleda, pogovora s svojci in magnetne resonance uporabljata za diagnosticiranje demence. Preizkus risanja ure lahko odkrije demenco, še preden se pojavijo očitne motnje spomina. Tako imenovana eksekutivna disfunkcija se pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo pojavi pred spominskimi motnjami. Bolnika prosimo, naj nariše krog, ki predstavlja uro, vanj vnese številke in nariše kazalca tako, da bo ura kazala deset minut čez enajst. Test od bolnika zahteva vključitev vrste kognitivnih sposobnosti: razumevanje slišanega navodila, poznavanje številk, ohranjanje podobe ure v spominu, abstraktno mišljenje. Pri narisanem ocenimo 13 elementov. 11 do 13 točk je normalni rezultat, 7 do 10 je blaga oblika demence, 0 do 6 točk pa pomeni hudo obliko bolezni.
Kratek test spoznavnih sposobnosti
Gre za test (glej foto), pri katerem bolnik osebi, ki ga testira, odgovori na vrsto vprašanj. Vsak pravilni odgovor mu prinese eno točko. Če je seštevek točk med 23 in 19, gre za blago demenco, če je seštevek točk od 10 do 11, gre za srednjo, če pa je seštevek točk 10 in manj, gre za hudo obliko bolezni.