V desetih letih imeli že pet tisoč uporabnikov
Družinski in mladinski center Cerklje je v soboto upihnil deseto svečko. V desetih letih se je v njegove programe vključilo okoli pet tisoč uporabnikov.
Cerklje – Družinski in mladinski center Cerklje (DMC) te dni praznuje desetletnico delovanja. Center, ki je pod okriljem Župnijske karitas Cerklje začel delovati leta 2005, je bil sprva namenjen druženju in aktivnemu preživljanju prostega časa mladih. Pol leta po ustanovitvi so od Župnijske karitas prevzeli učno pomoč, po kateri je vsa leta precejšnja potreba, pomagajo pa tudi tujim otrokom in družinam pri učenju slovenščine. S širitvijo programov je bilo vse več obiskov staršev, starih staršev in tudi celih družin, zato so se leta 2010 preimenovali v družinski in mladinski center. »V našem centru se zadnja leta zvrsti od 500 do 800 različnih uporabnikov, tako da se jih je v vseh desetih letih zagotovo vsaj pet tisoč,« ocenjuje vodja DMC Nataša Hanuna in obenem dodaja, da je še bolj kot številke pomembno to, da imajo uporabniki čut drug do drugega.
Kot pravi, najpomembnejša aktivnost ostaja mladim omogočiti zdravo zabavo brez alkohola in cigaret: »Za vsakega uporabnika natančno beležimo, kdaj je pri nas, in starši lahko to tudi preverijo. Naši prostovoljci letos nudijo učno pomoč 51 učencem, pripravljamo pa še številne druge programe, ki jih oblikujemo sproti glede na želje in potrebe uporabnikov.« Tako izvajajo različne delavnice in medgeneracijska druženja, srečanja za mamice na porodniškem dopustu, druženje za otroke, ki ne obiskujejo vrtca, imeli so angleški tečaj in računalniške tečaje za starejše ... Veliko truda in časa vlagajo tudi v pripravo oratorija, ki je bil letos menda največji v Sloveniji, saj je na njem sodelovalo 241 otrok in 85 animatorjev.
»Vesela sem, da v center prihajajo vse generacije, kar je bil tudi naš cilj. Vsak je dobrodošel in sprejet v njegovi enkratnosti. Čeprav smo katoliški center, ne delamo nobenih razlik, ne nacionalnih ne verskih,« je poudarila Hanunova in spomnila, da jih je inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije pri pedagoški fakulteti leta 2011 izbral kot model dobre prakse medkulturnega in medverskega sodelovanja. Uporabnike od nekdaj spodbujajo tudi k prostovoljstvu. »Prav vsak ima kakšen talent, ki ga lahko deli z drugimi. Trenutno imamo okoli sto prostovoljcev,« je pojasnila.
Delovanje centra omogočajo župnija, občina, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter donatorji. »Ves čas smo na robu preživetja in glede na to, kaj vse delamo, je to velika žalost. Škoda, da se moramo ukvarjati z eksistenco, namesto da bi se s kvaliteto programov. Če ne bi bilo župnije, ki nam pomaga v najbolj kritičnih trenutkih, sploh ne bi več obstajali,« je še povedala Hanunova.
V počastitev desetletnice delovanja se v DMC že vse od začetka meseca vrstijo različni dogodki, glavno praznovanje pa je bilo v soboto po 16. uri. Ob fotografijah so obujali spomine na prehojeno pot, načrtovali pa so tudi delavnice in zabavo z November Bandom.