
Grozi jim vračilo evropskih sredstev
Pri gradnji biatlonskega centra na Pokljuki se razkrivajo nove nepravilnosti, zaradi katerih bo morala Smučarska zveza Slovenije najverjetneje vračati evropski denar.
Goreljek – Vračilo evropskega denarja Smučarski zvezi Slovenije (SZS) grozi že zaradi tega, ker pri gradnji biatlonskega centra niso izvedli presoje vplivov na okolje, zdaj pa spletni medij podcrto.si razkriva še nove nepravilnosti. Evropska sredstva za prenovo biatlonskega centra naj bi, kot poročajo, dodeljevali mimo pravil, zaradi česar se lahko zgodi, da bodo morali vrniti 635 tisoč evrov. Za pojasnila smo prosili Smučarsko zvezo Slovenije, kjer pa so zgolj kratko odgovorili, da v zvezi z zadevo na Pokljuki niso prejeli še nobenega uradnega dokumenta, zato ne morejo komentirati postopkov.
Kot navajajo na spletnem portalu podcrto.si, bo morala zveza najverjetneje vračati sredstva zaradi kršitev domače in evropske zakonodaje. Revizorji urada za nadzor proračuna so ugotovili, da so sklepali anekse mimo javnih razpisov k pogodbi o gradnji biatlonskega centra, ki so celotno investicijo podražili za okoli 1,5 milijona evrov. Zaradi neupravičenih aneksov je urad smučarski zvezi kot kazen naložil vračilo 205 tisoč evrov. Kot navaja portal MMC, se je rok za vračilo sredstev iztekel konec junija lani. Zato smo za pojasnilo v zvezi s tem prosili tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Kot so sporočili z ministrstva, je »zahtevek za vračilo neupravičenih sredstev v zvezi z omenjeno nepravilnostjo v pripravi«.
Revizorji evropske komisije pa so opozorili na omejevanje konkurence pri javnem naročilu za gradnjo centra. Smučarska zveza Slovenije je na razpisu takratnega ministrstva za šolstvo in šport pridobila 6,5 milijona evrov evropskih in slovenskih proračunskih sredstev za izgradnjo sodobnega biatlonskega centra na Pokljuki. A po poročanju portala podcrto.si je zveza javno naročilo za gradnjo biatlonskega centra Pokljuka objavila le v Uradnem listu Republike Slovenije, ne pa tudi v Uradnem listu EU, zaradi česar so bila evropska podjetja v slabšem položaju. Evropska komisija je najprej zahtevala vračilo dobrega milijona evrov, a so pri SZS skupaj s slovenskimi državnimi organi ugovarjali, da napaka ni imela hudih posledic, saj se je na spremenjeni razpis prijavilo osem domačih in dve tuji gradbeni podjetji, zato naj ne bi bilo omejevanja konkurence. Kazen so tako uspeli zmanjšati na 432 tisoč evrov.
Lahko pa se zgodi, da bo morala smučarska zveza zaradi neizvedene presoje vplivov na okolje vrniti vseh 6,5 milijona evrov, ki so jih pridobili na državnih in evropskih razpisih. A kot so pojasnili pri ministrstvu za okolje in prostor, po njihovih podatkih Evropska komisija zaradi očitanih nepravilnosti pri presoji vplivov na okolje in presoji sprejemljivosti na varovana območja za zdaj še ne zahteva vračila denarja. S komisijo so se namreč dogovorili za sanacijo nepravilnosti z izvedbo naknadne presoje. »Zato komisija zaenkrat ni ukrepala s finančno korekcijo,« so razložili pri ministrstvu in dodali, da je naknadna presoja vplivov na okolje vključena v celovito presojo občinskega prostorskega načrta Občine Bohinj in je v zaključni fazi. Časovnico ukrepov naj bi komisiji predložili do decembra.