Ploščo Slovenske pisateljske poti na obirski šoli so odkrili (od leve): Niko Kupper, Tone Partljič, Igor Likar, Franc Jožef Smrtnik in dr. Avguštin Brumnik.

Obirsko, postaja slovenske pisateljske poti

Slovenska pisateljska pot ima na Koroškem štiri postaje. Poleg Obirskega so postaje še v Kostanjah/Koestenberg nad Vrbskim jezerom, v Libučah/Loibach in na Dobu/Eich pri Pliberku.

Slovenska pisateljska pot, ki jo je začrtalo Društvo slovenskih pisateljev in povezuje nad sto rojstnih krajev slovenskih pisateljev v Sloveniji in v zamejstvu, ima od sobote naprej novo postajo, Obirsko/Ebriach pri Železni Kapli. Na tamkajšnji lani zaprti ljudski šoli so odkrili obeležje poti in spominsko ploščo Valentinu Polanšku, učitelju na tej šoli, pesniku, skladatelju, zborovodji in sodelavcu kulturnih in političnih organizacij Slovencev na Koroškem. Dogodek je bil tudi del spomina na tega zavzetega moža, ki se je predajal za dobro Slovencev na Koroškem in je nepričakovano umrl leta 1985, pred tridesetimi leti. Spominu nanj je bilo posvečeno redno letno srečanje članic in članov Društva slovenskih pisateljev na Koroškem, ki je potekalo v bližnji gostilni Kovač. Valentin Polanšek je bil ustanovni član in prvi predsednik društva. O Valentinu Polanšku so govorili ljudje, ki so živeli in delali z njim. Dr. Avguštin Brumnik, njegov učenec in predsednik Slovenske prosvetne zveze, je spomnil na težko otroštvo in mladost Valentina Polanška, saj so bili njegovi svojci žrtve nacizma, in na njegovo trdno odločenost, da morajo biti tudi otroci iz zakotnih kapelskih grap izobraženi, zato jih je sam vozil v Celovec na sprejemne izpite v Slovensko gimnazijo. Bil je zagovornik sožitja v deželi. Hčerka Marta Polanšek ga je predstavila kot izrednega učitelja in očeta. Ne morete verjeti, kako ponosen je bil, ko so njegovi učenci prevzemali pomembne službe. Kapelski župan Franc Jožef Smrtnik, tudi njegov učenec, pa se ga je spomnil kot človeka, ki je Smrtnikove fante pripravil na njihov prvi javni nastop, ki je pomenil začetek njihove uspešne pevske poti. O Polanšku sta govorila tudi predsednik Društva slovenskih pisateljev na Koroškem Niko Kupper in tajnik Društva slovenskih pisateljev in vodja projekta Slovenska pisateljska pot Igor Likar. Kulturni program so pripravili Polanškovi učenci. V soboto se je zbralo na Obirskem veliko ljudi. Med njimi je bil tudi novi slovenski generalni konzul v Celovcu Milan Predan s soprogo Darko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sobota, 17. maj 2008 / 07:00

Vse bi rade direktorje (6)

Po dolgem času sem se spet logirala. Spletna klepetalnica včasih prežene dolgčas ali pa desetminutno razmišljanje, ko ne veš, kaj bi sam s seboj.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sreda, 29. februar 2012 / 07:00

Trideset let po prvi medalji

Po tridesetih letih je spomine na prvo slovensko medaljo v alpskem smučanju na velikih tekmovanjih obujal danes 52-letni Škofjeločan Boris Strel. "Spomini so še zelo živi, nimam pa kakšne nostalgije p...

GG Plus / sreda, 29. februar 2012 / 07:00

Cepljenje naletelo na dober odziv

Vabilu na prvo v nizu dvanajstih cepljenj proti klopnemu meningoencefalitisu, ki ga je Zavod za zdravstveno varstvo Kranj v sodelovanju z občino pripravil v Žireh, se je odzvalo skoraj tristo občanov.

Šport / sreda, 29. februar 2012 / 07:00

Slovo lokostrelcev od dvoran

Gorenjski lokostrelci so na državnem prvenstvu v Šenčurju dosegli štiri zmage v absolutni konkurenci.

Gospodarstvo / sreda, 29. februar 2012 / 07:00

Pričakujejo jasna navodila

Čebelarji so se sestali z novim ministrom za kmetijstvo in okolje.

Zanimivosti / sreda, 29. februar 2012 / 07:00

Tekli za dober namen

S tekom in hojo okoli Blejskega jezera so minuli konec tedna zbirali sredstva za dve socialno ogroženi družini iz Gorenjske.