
Pokrajina je odprta
Z razstavama v avli Gorenjskega glasa in na Gimnaziji Franceta Prešerna se je sredi tedna začelo bogato dogajanje v okviru 4. mednarodnega festivala likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU 2015.
Kranj – V četrtek zvečer je sledilo še odprtje razstave del članov Likovnega društva Kranj v Mestni Knjižnici Kranj, včeraj pa sta svoja vrata odprli še dve razstavišči, Galerija Mestne občine Kranj in Paviljon Jugovic v Bitnjah. Na Gorenjskem glasu smo ob odprtju razstave v sredo pripravili tudi predstavitev letošnjega festivala. »Ne glede na likovno moč, prepoznavnost in starost se je letos na povabilo na festival odzvalo izjemno število, skupaj več kot 160 avtorjev,« je povedal umetniški vodja te največje likovne manifestacije v državi, slikar Klavdij Tutta in dodal, da člani Likovnega društva Kranj festival posvečajo dr. Cenetu Avguštinu, nekdanjemu direktorju Gorenjskega muzeja, muzealcu in galeristu. »Leta 1954 je bil s prvo razstavo prav on začetnik galerijske dejavnosti v Kranju, kasneje pa je sodeloval tako z galerijami po Sloveniji kot preko meja,« je povedala direktorica muzeja Marjana Žibert. Muzej se tudi letos pridružuje festivalu, tokrat tudi z odkupom dela prvonagrajenega gorenjskega avtorja. O pomenu podpore slovenskega združenja in vseh lokalnih društev avtorjem pri njihovem predstavljanju je govoril predsednik Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov Aleš Sedmak, slikar in profesor Darko Slavec pa je predstavil pomen pokrajine v slikarstvu. Sodobna pokrajina je namreč letošnja tema festivala. »Da s festivalom mesto Kranj postaja pametnejše in boljše,« je še dodal lanskoletni nagrajenec za življenjsko delo, kipar Jože Vrščaj. V avli Gorenjskega glasa svoje pokrajine razstavljajo Brigita Požegar Mulej, Klementina Golija, Franc Vozelj, Jože Trobec, Jože Eržen in Klavdij Tutta.
V četrtek pa so na Gimnaziji Franceta Prešerna odprli stalno razstavo del dvajsetih članov Likovnega društva Kranj. Gre za dela, slike na platnu v različnih tehnikah, formata 30 x 40 centimetrov, ki so jih umetniki podarili gimnaziji. »Nam, avtorjem, je v čast, da smo lahko podarili svoja dela in s tem nagovorili sedanje in prihodnje generacije dijakov gimnazije,« je povedal Tutta ter poudaril dobro sodelovanje z gimnazijo. Ravnateljica Mirjam Bizjak se je avtorjem zahvalila za zaupanje, da so jim v hrambo ponudili svoja dela in pri tem niso dvomili o tem, da se predstavijo tudi na njihovi šoli. Dijaki, ki so sami pripravili program ob odprtju stalne razstave, so potrdili, da bodo dragoceno zbirko znali negovati in skrbeti zanjo.