
Bo referendum dovoljen
Po pisanju časnika Dnevnik naj bi ustavni sodniki dovolili izvedbo referenduma o družinskem zakoniku. V vladnih prostorih je v torek sumljivo zaudarjalo.
Ustavni sodniki dovolili referendum?
Po poročanju časnika Dnevnik naj bi ustavni sodniki dovolili referendum o zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki med drugim istospolnim parom dopušča posvojitve. Metka Zevnik in Aleš Primc, sovoditelja koalicije Za otroke gre!, ki je vložila ustavni spor in zbrala 126 tisoč podpisov oz. več kot 48 tisoč overovljenih podpisov za razpis referenduma, sta novico pospremila s komentarjem, da odločitev ustavnega sodišča pomeni, da bo o zakonu odločilo ljudstvo, in ne elita. Kot sta še zatrdila, jim sodišče ni zanikalo navedb o odločitvi v prid referendumu. Z ustavnega sodišča pa so kasneje odgovorili, da odločitve o dopustnosti referenduma še niso sprejeli. Primc je sicer dejal, da so novico objavili novinarji, ki so nasprotnih stališč kot njihova koalicija, zato verjame, da je bila informacija dobro preverjena. Če pa je bil namen takšne objave zgolj izvajanje pritiska na ustavno sodišče, da bi odločitev spremenilo, je to po Primčevih besedah za pobudnike referenduma nedopustno, vsako morebitno drugačno odločitev ustavnih sodnikov pa bodo zato razumeli kot odločitev, sprejeto na podlagi pritiskov.
V vladni palači je sumljivo smrdelo
Na sedež vlade je v torek prispela pisemska pošiljka s sumljivo vsebino, ki je smrdela. Predali so jo policistom, ki so jo posredovali veterinarski fakulteti v analizo. Ta je pokazala, da njena vsebina ni nevarna za zdravje in življenje ljudi. Zaradi dogodka je bila sicer nekaj časa zaprta Gregorčičeva ulica v Ljubljani. Policisti sicer nadaljujejo z zbiranjem obvestil v smeri preiskave elementov kaznivega dejanja zlorabe znamenj za pomoč.
Petsto študentov brez sobe v domu
Po osnovno- in srednješolcih se je včeraj študijsko leto začelo tudi za študente, med njimi je več kot 19 tisoč brucev. V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so ob tem opozorili, da okoli 500 študentom, ki nadaljujejo magistrski študij, grozi, da bodo ostali brez sobe v študentskem domu. V preteklih letih so ti študenti, ki jim je med študijskim letom 2014/15 potekla pravica do subvencioniranega bivanja v domovih, vlagali prošnje za podaljšanje za bivanje v študentskih domovih in niso imeli težav, skladno z letošnjim razpisom pa bi morali vložiti prošnjo za sprejem, s čimer bi bili izenačeni z drugimi, ki še niso bivali v študentskem domu. Zaradi tega se bo moralo približno 500 ljubljanskih študentov izseliti iz študentskih domov, opozarjajo v ŠOS. Da bi poiskali primerno rešitev, so se v sredo sestali predstavniki študentskih domov v Ljubljani in ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Kot so poudarili na ministrstvu, so se odločili, da poskušajo v čim krajšem času poiskati ustrezno rešitev.
Štefanec: Supervizor ne bo več ugasnil
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec je na okrogli mizi v organizaciji KPK in Društva novinarjev Slovenije zatrdil, da aplikacija Supervizor ne bo več ugasnila, dokler bo on vodil komisijo. Izrazil je tudi upanje, da bo Supervizor tudi v prihodnje ostal v pristojnosti KPK. Štefanečev predhodnik, sedaj pravosodni minister Goran Klemenčič, je pojasnil, da je bil Supervizor, ki je bil uveden v času njegovega vodenja KPK, ideja, za katero so upali, da bo sprožila širše gibanje, ki bi spodbujalo k transparentnosti v družbi. To je bilo po njegovem deloma doseženo, v veliki meri pa ne. Ob tem priznava, da so vprašanje varstva osebnih podatkov nekoliko podcenjevali.
Poslanih preko dve milijardi sporočil SMS
Po podatkih statističnega urada se uporaba mobilne telefonije v Sloveniji še vedno povečuje. Lani je bilo tako poslanih 2,392 milijarde sporočil SMS, kar je za trinajst odstotkov več kot leta 2013. V slovenskih mobilnih omrežjih je bilo dnevno poslanih povprečno 6,6 milijona sporočil, posamezni uporabnik mobilne telefonije je poslal povprečno 1035 sporočil oz. 2,8 sporočila dnevno. Iz mobilnega telefonskega omrežja je bilo lani opravljenih skoraj štiri milijarde minut ali 66 milijonov ur domačih pogovorov. Vsak uporabnik je govoril povprečno 29 ur oz. 4,7 minute na dan. Domači odhodni promet iz mobilnega omrežja se je v primerjavi z letom 2013 povečal za štiri odstotke. Za 11 odstotkov pa se je zmanjšala uporaba fiksne telefonije. Iz fiksnega telefonskega omrežja je bilo tako lani opravljenih 853 milijonov minut ali 14 milijonov ur domačih odhodnih pogovorov, na vsakem priključku fiksne telefonije pa je bilo zabeleženih povprečno 19 ur pogovorov ali 3,2 minute na dan.