
Praznovanja za četrt stoletja
Dnevi evropske kulturne dediščine v Sloveniji praznujejo četrt stoletja. Jubileju primerno je naravnan tudi naslov letošnje osrednje teme, namreč Praznovanja. V prihodnjih dneh se bo po državi zvrstilo več kot štiristo dogodkov, posvečenih kulturni dediščini.
V prostorih Mestne občine Kranj so v petek predstavili okvirni program letošnjih jubilejnih petindvajsetih Dnevov evropske kulturne dediščine, ki bodo od petka, 25. septembra, naprej potekali po vsej Sloveniji. Številni organizatorji so v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) Slovenije pripravili bogat program že tradicionalnih Dnevov, saj se bodo v septembru po vsej državi zvrstili številni dogodki, posvečeni kulturni dediščini in širjenju znanja o njej. Dnevi se bodo letos hkrati odprli v vseh dvanajstih mestih, ki so včlanjena v Združenje zgodovinskih mest Slovenije. Mednje sodijo tudi Kranj, Tržič, Škofja Loka in Radovljica, zato so bili na srečanju tudi župani omenjenih občin.
Po uvodnem nagovoru gostitelja kranjskega župana Boštjana Trilarja, ki je pri varovanju kulturne dediščine poudaril pomen lokalne samouprave in sodelovanja z območnimi enotami Zavoda za varstvo kulturne dediščine, je generalni direktor ZVKD Slovenije Jernej Hudolin govoril o pomenu ohranjanja pozitivnega odnosa do kulturne dediščine. »Posebno me radosti dejstvo, da se v dogodke v tednu, posvečenemu kulturni dediščini, vključujejo tudi mladi preko različnih organizacij in šol.«
V nadaljevanju so o tem, kaj pripravljajo v posameznih občinah, spregovorili tudi župani. »V Radovljici smo pripravili več kot dvajset prireditev s številnimi nastopajočimi, osrednji dogodek pa bo v petek ob 10. uri na čudovitem Linhartovem trgu, ki je vsekakor lep dokaz, kako kulturno dediščino pojmujemo v našem mestu,« je povedal župan Ciril Globočnik. Njegov stanovski kolega Miha Ješe iz Škofje Loke je poudaril, da se tudi v Loki obeta bogat program prireditev in dogodkov v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine. »Srednjeveško mesto, kot je naše, mora imeti tako kuliso, torej žive prireditve in čim več sodelujočih, kot urejeno staro mestno jedro in vse tisto, kar naše mesto dela za to, kar je.« Konkreten v svojem nagovoru je bil tudi tržiški župan Borut Sajovic, ki je posebej omenil več zanimivih dogodkov, v prvi vrsti pa v Tržiškem muzeju odprtje nove stalne razstave usnjarske zbirke. »V občini imamo sto delujočih društev, ki poskrbijo za dogajanje skozi celo leto. Seveda pa je ob tako imenovanih 'mehkih vsebinah', treba skrbeti tudi za nepremično kulturno dediščino, obnoviti in prenoviti stavbe v mestu. Nadgraditi je treba sodelovanje s stroko, saj imam včasih občutek, da se marsikaj premika prepočasi.«
Dolgoletna koordinatorka Dnevov evropske kulturne dediščine Nataša Gorenc je predstavila nekaj osrednjih poudarkov letošnje jubilejne izvedbe. »Po Sloveniji se bo zvrstilo več kot štiristo dogodkov, kar je največ doslej.« Dnevi še vedno rastejo, tako po obsegu prireditev kot obiskovalcev na njih. »Praznično leto se bo začelo s ptujskimi koranti in pomladjo, se nadaljevalo z motivom slike Poletje Ivane Kobilce, sledi jesen, ki jo plemenitijo mestne utrdbe in gradovi, leto pa zaključuje tema božičnega drevesa in voščilnic,« še dodaja Gorenčeva.
Pomemben del v okviru letošnjega dogajanja nosi 12 slovenskih mest, ki se že 14 let povezujejo v Združenju zgodovinskih mest Slovenije. »V teh mestih je velik del najkvalitetnejše stavbne dediščine na Slovenskih tleh, zato potrebujemo pomoč in podporo pri fizični obnovi, hkrati pa se trudimo to dediščino tudi promovirati,« razmišlja generalna sekretarka omenjenega združenja, Mateja Hafner Dolenc, in dodaja, da so se tudi zato mesta v pripravi uvodnih dogodkov in slovesnosti povezala z Zavodom za varstvo kulturne dediščine.