
Združitev na trgu elektrike
Podjetji Elektro Gorenjska Prodaja in Elektro Celje Energija se bosta s 1. oktobrom združili v družbo ECE, ki bo s tem postala drugi največji ponudnik električne energije pri nas.
Ljubljana – S 1. oktobrom se bosta Elektro Gorenjska Prodaja in Elektro Celje Energija združila v enotno podjetje ECE, v katerem bosta imela lastnika Elektro Gorenjska in Elektro Celje 25- oziroma 75-odstotni delež. Skupna družba ECE bo s tem postala drugi največji dobavitelj elektrike pri nas. Od vseh ponudnikov električne energije pri nas (ta čas jih je deset) bo imela največ kupcev (več kot 200.000 gospodinjstev in okoli 30.000 podjetij), obvladovala bo približno 23 odstotkov trga, letos pa bo ob 80 zaposlenih ustvarila okoli 150 milijonov evrov prihodkov. »Gre za združitev dveh zdravih podjetij, za katero ni bila potrebna nobena finančna transakcija,« je v sredo na novinarski konferenci v Hotelu Plaza v Ljubljani pojasnil direktor družbe Elektro Celje Energija Mitja Terče, ki bo vodil tudi novo podjetje ECE, sedanji direktor Elektro Gorenjska Prodaje Rudolf Ogrinc pa bo prokurist in pomočnik direktorja združene družbe.
Terče in Ogrinc sta prepričana, da je omenjena združitev zgodba pozitivne energije, zgodba povezovanja, ki bo na trgu dajala boljše rezultate. »Skupaj smo boljši, močnejši, lažje nastopamo na trgu,« je poudaril Terče in dodal, da želijo biti kakovostni in ponuditi najboljšo storitev. Po njegovih besedah sta obe podjetji stroškovno učinkoviti in dinamični. »Celjani« v združeno podjetje prinašajo bolj tržne prijeme, »Gorenjci« pa IT-sisteme, red in še večjo disciplino. Združitev prinaša tudi številne prednosti za kupce, kot so brezplačna telefonska številka, podaljšan delovni čas klicnega centra in širitev spletne prodaje z dodatnimi produkti in storitvami, nadgradili bodo mobilno aplikacijo, prenavljajo pa tudi spletno stran.
»Za naše, gorenjske kupce zaradi združevanja ne bo sprememb. Vse storitve, ki jih imajo na voljo sedaj, bodo imeli tudi v prihodnje, lahko pa jim bomo naše storitve in produkte ponudili še po bolj zmernih cenah. Dostopni bomo na istih telefonskih številkah kot doslej, zaposleni ostajajo isti. V kratkem bomo odprli še novo poslovalnico v Žirovnici,« je ob tem poudaril Ogrinc. Do kupcev bodo skušali dostopati kot partnerji in jim svetovati, kako varčevati z energijo, je pristavil.
Oba sogovornika zagotavljata, da odpuščanja niso predvidena. »V poslovnem načrtu imamo namen z istim številom zaposlenih prodati več, kar pa zahteva višjo strokovnost najinih sodelavcev. Uvajamo nove produkte – plin in biomaso, kjer želimo povečati tržni delež. Uvajamo tudi dodatne storitve, kot je svetovanje pri učinkoviti rabi energije,« je dejal Ogrinc.
Kot so še poudarili na novinarski konferenci, je v Sloveniji ta čas daleč največ trgovcev električne energije na prebivalca v Evropi, čeprav imajo najnižje marže v Evropi. »Pri gospodinjstvih zaslužimo 10-krat manj kot v Nemčiji in ravno zato je cena energije v Sloveniji pod evropskim povprečjem,« je dejal Terče. Ravno zaradi kapitalske šibkosti o vstopu na tuje trge ne razmišljajo.