V Planici vse po načrtih
Čez poletje zgradili osrednji objekt, zdaj so na vrsti zaključna dela. Direktor zavoda za šport Planica Jelko Gros optimističen glede črpanja evropskih sredstev za ta več kot štiridesetmilijonski projekt.
Planica – Črpanje evropskih sredstev za več kot štiridesetmilijonski projekt ni ogroženo, zagotavlja Jelko Gros, direktor zavoda za šport Planica, dela so v sklepni fazi. »Dela tečejo, po zagotovilih izvajalcev bo vse dokončano v roku, kar pomeni, da bo Slovenija lahko mesec dni pred koncem letošnjega leta v Bruselj poslala zahtevek za črpanje evropskih sredstev,« je bil v sredo v Planici optimističen Gros.
Potem ko so spomladi končali dela na letalnici, pred tem obnovili Bloudkovo velikanko in zgradili mladinske skakalnice, je poleti v dolini pod Poncami zrasel še osrednji objekt nastajajočega Nordijskega centra. V njem bo, pojasnjuje Gros, vsa infrastruktura, ki jo potrebujejo za tekmovanja, dva vetrovnika in parkirišče pa tudi prostor za muzejsko zbirko, restavracijo in trgovino. Med najpomembnejšimi pridobitvami pod streho osrednjega objekta bo še tekaška proga, ki bo smučarskim tekačem treninge na snegu omogočala tudi pozimi.
»Skakalni del smo v celoti zaključili, urediti je treba le še nekaj malenkosti, v osrednjem objektu smo začeli vgrajevati strojno opremo, končne montaže druge opreme se bomo lotili v novembru. Trenutno urejamo nogometno igrišče in gradimo tekaško progo. V Planici bo namreč tudi tek na smučeh v novem nordijskem centru mogoče na snegu trenirati 365 dni na leto. Pozimi na prostem, poleti pa v dvorani. Urejamo tudi sedem kilometrov homologiranih prog, ki se navezujejo na obstoječe rekreativne proge v Planici, teh pa je, če štejemo še tiste v okolici Kranjske Gore, v dolini Tamar in na območju do italijanske meje, kar okoli štirideset kilometrov.«
Kot še pravi Jelko Gros, bo nordijski center za nemoteno delovanje potreboval približno milijon prihodkov letno. »Pričakujemo, da bomo del sredstev dobili od tekem, del od športnikov, ki tu trenirajo, tretji del pa od turizma. Slovenija z novo Planico dobiva center, kakršnega ni nikjer na svetu. Verjamem, da Planica sama po eni strani predstavlja dovolj velik magnet, ki bo pritegnil precejšnje število turistov, ob tem pa smo pripravili tudi veliko dobrih produktov, ki bodo obiskovalce spodbujali k ponovnim oziroma večkratnim obiskom. Želimo pa pogledati tudi čez mejo in resno razmišljamo o tem, kako odpreti kanale proti Trbižu in Beljaku in privabiti tudi turiste z druge strani državne meje. Od tega bo, pričakujemo, imelo koristi tudi turistično gospodarstvo vse Zgornjesavske doline.«