Prvič zbrani motorji Tomos na Ljubelju / Foto: Luka Rener

Makadam, klanec in ovinki

Na Ljubelju je potekala dirka motociklov oldtajmerjev za 19. Hrastov memorial. Udeležili so se je dirkači z različnih koncev Slovenije pa tudi iz Nemčije in celo Češke.

Ljubelj – Pred skoraj 90 leti so začeli z dirkami na Ljubelj, a so to tradicijo nekaj let vmes prekinili. Zdaj je ponovno obujena in vsako leto se dirkači s starodobnimi motocikli znova preizkusijo na znameniti makadamski cesti na stari Ljubelj. Pred leti so začeli s Hrastovim memorialom, letos je bil že 19. po vrsti. Mirko Hrast - Grča je bil zelo znan dirkač na tej trasi in njemu v spomin potekajo vsakoletne dirke.

Letos se je na progo podalo več kot 60 motoristov in motoristk, ki so bili razvrščeni v šest kategorij; te so odvisne od tehničnih značilnosti motocikla; najbolj pomembni različici sta motocikel s prikolico ali brez. Sodelujejo lahko starodobniki, ki so bili narejeni pred letom 1961. Najstarejši na dirki je izhajal iz leta 1929. Poseben pa je bil še en motocikel, in sicer z njim dirkata sin Mirka Hrasta, prav tako po imenu Mirko in njegova žena. Na progo gresta z originalnim očetovim dirkalnikom, znamke BMW R57. To je edini še delujoči motor, s katerim tekmujejo danes in so tekmovali že včasih, star je 39 let. Motocikel je zelo dobro ohranjen, Mirko Hrast mlajši pa je dejal, da zanj zelo dobro skrbi, obnavlja ga že več kot 10 let. Nanj je zelo ponosen in mu je v veselje in čast, da se lahko vozi z njim. Razložil je še, da je imel nekdaj dva različna sovoznika, a zdaj vozi skupaj s svojo ženo Anko, ki je menda najboljša sopotnica; na motorju in v življenju. Letos je poleg dirke potekala tudi razstava motorjev Tomos, ki so bili narejeni do leta 1990; razstavili so jih kar 33. Številka 33 pa je tudi sicer pomembna za dirkače, saj morajo premagati kar 33-odstotni klanec, ki vodi do cilja, to pa še otežuje makadamska podlaga in ostri ovinki. Proga je dolga 2300 metrov, z njo pa tekmovalci premagajo 330 višinskih metrov; najboljši rezultati se vedno gibljejo okoli 2 minut in 40 sekund. Janja Budič, predsednica sekcije oldtajmerjev pri AMD Tržič, je dejala, da je pri organizaciji tovrstne prireditve najbolj pomembna tradicija in zabava. Da se vsako leto po Ljubelju praši, pa je izjemno pomembno sodelovanje vseh. Dirke so znane daleč naokoli, vsako leto se jih udeležijo tekmovalci iz Nemčije, Avstrije, Italije in Češke. Letos so na Hrastovem memorialu prav v vseh kategorijah zmagali slovenski tekmovalci.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 11. julij 2007 / 07:00

Za Voglje evropski denar

Za obnovo in razširitev ceste ter obnovo vodovoda v Vogljah bo občina Šenčur prejela 1,2 milijona evrov strukturnih razvojnih sredstev.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Miša ni zmagala

Fatalko smo letos izbirali iz voditeljskih, igralskih, pevskih, televizijskih, političnih in lepotnih vod. Tokrat je šel naziv v roke miss Slovenije 2005, Sanji Grohar. Naslov je prevzela od lanske fa...

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Žar, resničen resničnostni šov

V pripravi je nov resničnostni šov z naslovom Žar.

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Nominator

Še dobro, da se nam v teh predvolilno pregretih dneh, rdeče rumeno, »konvertitno kodrlajsasto«, polnih koalicijskih obljub ter lažeh, dogaja še kaj drugačnega. Bolj vsakdanje razumljeneg...

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Filmi kot dokument časa

V Tržiču poteka 2. festival kratkih filmov in video spotov. Za uvod dokumentarca o Bloški planoti in tržiškem vlaku.

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Mojčina mavrična prepletanja

"Čipko predstavljamo skozi uporabo v vseh življenjskih obdobjih, od rojstva do smrti," o razstavi 20 let Mojčinih mavričnih prepletanj pravi njena avtorica Mojca Jemc.