»Posvojili« že triindvajset klopic
Odličen odziv na inovativni projekt Posvoji klopco, s katerim želijo v Bohinju izboljšati ureditev sprehajalnih poti z več urbanega pohištva.
Bohinj – Turizem Bohinj je v sodelovanju z arhitekti skupine Odprti krog – Jankom Rožičem, Matjažem Suhadolcem, Gašperjem Drašlerjem in oblikovalcem Andražem Tarmanom pripravil izviren projekt Posvoji klopco. Kot pojasnjujejo na Turizmu Bohinj, bo vsaka klop imela svojo zgodbo, ki bo tudi zgodba tistega, ki jo je posvojil, in tistega, komur je morda posvečena ali podarjena. »Vse skupaj bodo čudovit pristan utrujenemu pohodniku, zaljubljenemu paru ali družini na sprehodu.« Oblikovalci so pri zasnovi klopi upoštevali lesarsko in fužinarsko tradicijo Bohinja, tako je nastala unikatna klopca iz debelih macesnovih plohov na nosilnih elementih iz tankega ploščatega železa, premišljena pa je tudi njihova funkcionalna oblika, zagotavljajo na Turizmu Bohinj.
Vzorčen primer klopi je na ogled pri turistično-informacijskem centru v Stari Fužini, kjer z informacijskimi tablami, ki pojasnjujejo projekt, vzbujajo tudi pozornost tujih obiskovalcev. Osebni pečat vsake klopi bo poleg mesta postavitve dala tudi tablica, katere vsebino bodo oblikovali na predlog posvojiteljev. Po zadnjih informacijah direktorja Turizma Bohinj Klemna Langusa je odziv izjemen, saj imajo že kar triindvajset posvojiteljev bohinjskih klopic.
Če želite postati posvojitelj bohinjske klopce, to še vedno lahko postanete. Dogovor o posvojitvi klopi se podpiše za tri leta, postavitev klopi stane tristo evrov, letna najemnina v naslednjih dveh letih pa petdeset evrov. Vsaka klop bo imela posebno ploščico, na kateri lahko z drugimi delite svojo misel, ime ali posvetilo. Vsa sredstva od posvojitve klopic bodo Občina Bohinj, Krajevna skupnost Stara Fužina-Studor, Turistično društvo Bohinj in javni zavod Turizem Bohinj namenili postavitvi in vzdrževanju klopi ter urejanju in ohranjanju poti okoli jezera.