Vojne si ne želimo nikoli več
Na Puču v Martinj Vrhu so se v nedeljo na srečanju borcev gorenjskih partizanskih enot spomnili ustanovitve Škofjeloškega odreda in Gorenjskega vojnega področja v letu 1944.
Martinj Vrh – Slovesnost sta pripravila Združenje borcev za vrednote NOB Škofja Loka in borčevska organizacija iz Železnikov. Udeležence srečanja na Puču je uvodoma pozdravil predsednik škofjeloškega združenja Jure Žakelj, nato pa jih je nagovorila slavnostna govornica Dora Osterman, predsednica pokrajinskega sveta za Gorenjsko, ki je še posebej poudarila pomen letošnje 70. obletnice zmage in osvoboditve. Dejala je, da je bil narodnoosvobodilni boj akt hrabrosti in visoke narodne zavesti, štiri uporniška leta pa najslavnejše obdobje v slovenski zgodovini, ko so borci izbrali pot upora in skupaj z zavezniki povedli Slovenijo k zmagi. »Če te zmage ne bi bilo, danes ne bi bilo več niti Slovenije niti Slovencev,« je dejala govornica in poudarila, da slovenska samostojnost sloni na dveh temeljih, NOB in boju za slovensko osamosvojitev pred dvema desetletjema. Obakrat smo bili zmagovalci. Danes ne smemo dopustiti, da se prireja zgodovina in zmanjšuje pomen NOB, pravi Ostermanova in izraža upanje, da bo s skupnim prizadevanjem v prihodnosti premagana delitev duhov, namesto znane borčevske parole (smrt fašizmu, svoboda narodu) pa vzklika Smrt sencam, življenje Slovencem.
Spominjanje dogodkov iz druge svetovne vojne je hkrati spomin in opomin, da si vojne ne želimo nikoli več. Na Gorenjskem je za svobodo padlo 582 borcev, v teh krajih 76, smo slišali na prireditvi. Kulturni program so pripravili: KUD France Koblar, Mešani pevski zbor Domel Železniki, Harmonikarski orkester Železniki, Francetovi orgličarji, učenca Anja Benedičič in Gašper Jelenc, recitatorji pa so brali pesmi Staneta Pečarja, udeleženca NOB od leta 1942, ko je šel v partizane kot petnajstletni gimnazijec. Stane Pečar je na prireditvi prejel zlato plaketo Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije za življenjsko delo. Zlato plaketo je dobil še Adolf Križnar, srebrni Martina Sedej in Franc Justin, priznanje praporščak Srečo Pirman, zahvali škofjeloške borčevske organizacije pa Francka Rozman in Francka Goličič.