Večji obisk, več ekscesnih dogodkov
Slovenska sekcija mednarodnega policijskega združenja IPA je v sodelovanju s Policijsko upravo Kranj, Občino Bled in javnim zavodom TNP v petek na Bledu pripravila okroglo mizo z naslovom Triglavski narodni park, varnost in sobivanje.
Bled – Obisk Triglavskega narodnega parka (TNP) se je letos v primerjavi s prejšnjimi leti močno povečal, zato je bilo vprašljivo – če ne že resno ogroženo – tudi zagotavljanje varnosti, je opozoril v. d. direktorja javnega zavoda TNP Bogomil Breznik. Zato bi bilo po njegovem nujno okrepiti sodelovanje med različnimi institucijami, da bi omogočili varno obiskovanje gora in obenem zagotovili tudi varovanje narave. Ta čas za red v parku skrbi 17 naravovarstvenih nadzornikov, a bi morali njihovo število, ocenjuje Breznik, vsaj podvojiti, za kar pa ta čas nimajo denarja. Pri delu jim pomaga tudi 40 policistov, ki se po potrebi povezujejo v gorske enote za posredovanje na težko dostopnih območjih, in okrog 60 prostovoljnih nadzornikov, ki pa nimajo enakih pristojnosti kot nadzorniki znotraj javnega zavoda in lahko obiskovalce zgolj opozarjajo.
Povsem drugače imajo to urejeno na avstrijskem Koroškem, je na okrogli mizi pojasnil vodja Gorske straže na avstrijskem Koroškem Johannes Leitner. Pri njih deluje štiristo prostovoljnih gorskih stražarjev, ki opravljajo podobne funkcije kot tamkajšnja gorska policija. Med drugim lahko kršiteljem celo izrečejo globo do višine največ petsto evrov. Pri nas pa obiskovalci parka celo nadzornikov javnega zavoda TNP ne dojemajo kot uradne osebe, čeprav imajo vsa pooblastila za ukrepanje v primeru kršitev, je opozoril Matej Brajnik iz Policijske uprave Kranj. Policijske uniforme, je dodal, naredijo večji »vtis« na obiskovalce parka, zato skupaj z nadzorniki večkrat sodelujejo pri preventivnih ali poostrenih nadzorih na območju TNP. Vodja sektorja za ohranjanje narave na ministrstvu za okolje in prostor Marija Markeš upa, da jim bo policija, ki skrbi tudi za usposabljanje nadzornikov, še naprej stala ob strani in bodo sodelovanje še nadgradili. »Naš cilj je ohraniti najlepši del naše države,« je na okrogli mizi poudaril generalni direktor Policije Marjan Fank in dodal, da je varovanje narave že vrsto let ena od njihovih osnovnih dejavnosti. Ob tem je spomnil, da tujci v Slovenijo prihajajo predvsem zaradi lepot narave v povezavi z občutkom varnosti v tem okolju.
Zato si tudi Breznik želi, da bi policija še okrepila svoje enote na območju TNP. »Na vrhuncu sezone je bilo ob enormno povečanem obisku večje tudi število ekscesnih dogodkov; po klicih, ki smo jih prejeli, vsaj okrog štirideset do petdeset. V glavnem je šlo za divjanje z motornimi vozili v okolici Bohinjskega jezera.« Vodja naravovarstvene nadzorne službe TNP Sašo Hrovat je ob tem zagotovil, da so kljub številčni podhranjenosti vsaj največje prekrške oziroma ekscese na območju parka uspešno rešili. Največja težava je po njegovih besedah preobremenjenost naravnega okolja s pločevino. Med glavnimi problemi, s katerimi se srečujejo, je sicer izpostavil nedovoljeno parkiranje, taborjenje in kolesarjenje po planinskih poteh. Rešitev za te težave zato med drugim vidi tudi v ureditvi ustrezne infrastrukture za avtodome in gorske kolesarje.