
Zakaj letni pregledi zračnikov
Letno pregledovanje skupnih zračnikov v večstanovanjskih stavbah je nepotrebno in tudi drago, se pritožuje naš bralec iz Kranja, sicer tudi hišnik v stanovanjskem bloku.
Kranj – »Dimnikarsko podjetje Dovrtel je za letni pregled skupnega zračnika v stanovanjskem bloku, skupaj gre za 80 zračnikov, zaračunalo 244 evrov. Iz delovnega naloga je razvidno, da sta dimnikarja delo opravila v samo 50 minutah. Kot so mi razložili v Dovrtelu, je bil račun izdan v skladu s cenikom, ki ga je določila država. Pri tem se odpira več vprašanj. Prvo je, ali nas država na ta način enostavno ne ropa, saj si drugače ne znam razložiti tako visoke cene za tako malo dela. Kot drugo se sprašujem, kako sta lahko dimnikarja potrebovala samo 50 minut za pregled 80 zračnikov, saj v tem času niti zaščitnih rešetk ne moreta odstraniti z vseh zračnikov. Sprašujem se tudi, zakaj je sploh treba zračnike pregledovati vsako leto, saj vendar ne gre za dimnik,« se je na naše uredništvo pritožil Janez Zupan, hišnik v stanovanjskem bloku na Zoisovi ulici 15 v Kranju.
Na ministrstvu za okolje in prostor so nam pojasnili, da morajo dimnikarska podjetja kot koncesionarji opravljati tudi nadzor v smislu varovanja zdravja ljudi, kar se nanaša tudi na prezračevalne naprave, ki se nahajajo v prostorih, kjer ni kurilnih naprav. »Praksa dimnikarskih podjetij pa je pokazala, da za večino primerov te vrste prezračevalnih naprav zadošča čiščenje manj pogosto kakor vsako leto,« so razložili in ocenili, da bi dimnikar glede na posredovane podatke o vrsti in obsegu opravljenih storitev za pregled 80 zračnikov lahko zaračunal 244 evrov (z DDV). Cena za pregled enega zračnika namreč znaša 2,5 evra (brez DDV).
Pojasnila smo poiskali tudi v Dimnikarstvu Dovrtel, kjer so poudarili, da čas ni edini kriterij, ki bi določal, ali je delo opravljeno dobro ali slabo. »Ponekod tovrstni pregledi trajajo pol delovnega dneva, ponekod pa malo manj. Če so podane morebitne pripombe na kakovost opravljenega dela, le-to seveda obravnavamo in preverimo,« je odgovoril prokurist podjetja Simon Dovrtel. Kot je dodal, dimnikarske storitve ne obsegajo le časa, ki je potreben za izvedbo del, ampak tudi pripravljalno-zaključna dela, analizo ugotovitev in zapis poročila, vodenje evidence, zapis in spremljanje neskladnosti, poročanje, opremo, prevoz na objekt ... »Zato je pri ocenjevanju časa, ki ga dimnikar porabi pri stranki, potrebno upoštevati čisto vse parametre. Pri takem pregledu se uporablja predvsem kamera, s katero se pregleda notranjost posameznega zračnika,« je razložil.
Letno pregledovanje zračnikov je potrebno tudi zato, ker gre za pomembne skupne dele stavbe, ki so pogosto uporabljene za povsem napačne namene, je razložil Dovrtel. »V letu dni se v stavbi, kjer živi več ljudi, marsikaj spremeni, prihaja do sanacij, posegov, vgradnje inštalacij, rušitev itd. Zato je potrebno zagotoviti redno spremljanje in nadzor, da se zagotovi prehodnost, se prepreči požarno nevarnost ter nepooblaščeno poseganje. Nemalo je primerov, ko je stanovalec porušil steno z zračniki, ali se ob sanaciji strehe zapira vrh zračnikov, se vstavlja električne vode, antene, zračnike se koristi za odmetavanje različnega materiala, vanje se naselijo živali ali ga koristijo za iztrebke ...« je še opozoril.