Opremijo jih za življenje
V središču letošnjega drugega nacionalnega foruma Mednarodnega priznanja za mlade (MEPI) je bila kakovost in trajnostni učinki, saj so se posvetili predvsem možnim izboljšavam programa in strategijam za njihovo doseganje.
Bled – Na nacionalnem forumu so se pretekli konec tedna letos drugič srečali vsi izvajalci dejavnosti MEPI pri nas. Udeleženci so razpravljali predvsem o možnih izboljšavah programa in strategijah za njihovo doseganje ter se izpopolnjevali na delavnicah in predavanjih s področij mladinske psihologije, upravljanja s časom, mladinskega mentorstva, reševanja konfliktov, osebnih financ in podobno. Podelili so tudi osem častnih priznanj zaslužnim za izvajanje in podporo programu MEPI.
Uvodoma je zbrane nagovoril predsednik sveta zavoda MEPI Sandi Češko, ki je poudaril, da so ob sedanjih spremembah v svetu vrednote in znanja, ki jih mladi pridobivajo skozi ta program, še toliko bolj pomembne. »To ni več zgolj ljubiteljska dejavnost, ampak gre za pridobivanje pomembnih znanj in vrlin, ki jih potrebujejo vsi v družbi.« Zato meni, da bi bilo to treba širiti tudi na gospodarstvo, če želimo doseči trajnostni razvoj. »Gre za ključna znanja, ki jih bodo v podjetjih potrebovali 'jutri',« je končal Češko. Po besedah direktorice zavoda Andreje Anžur Černič MEPI daje trdne temelje in opremo za življenje. James Hilton z britanskega veleposlaništva, ki že vrsto let podpira omenjeni program v Sloveniji, pa privlačnost MEPI priznanj vidi v življenjski filozofiji, ki jo ponuja program in s katero prispevajo k izboljšanju življenja mladih, njihovi socialni vključenosti in okoljski osveščenosti, obenem pa jim je v pomoč pri iskanju zaposlitve. »Gre za prestižno nagrado, ki je ni mogoče kupiti in jo cenijo tudi univerze in zaposlovalci.«
Mednarodno priznanje za mlade MEPI je univerzalen, svetovno priznani mladinski program, ki mladim med 14. in 25. letom omogoča, da z aktivno udeležbo na različnih področjih, kot so prostovoljstvo, veščine, šport in odprave odkrijejo, razvijejo in uresničijo svoje potenciale. Program z izvirnim imenom Duke of Edinburgh’s International Award je leta 1956 ustanovil princ Filip, mož britanske kraljice Elizabete II. in vojvoda edinburški, v sodelovanju z nemškim pedagogom in zagovornikom izkustvenega učenja Kurtom Hahnom. Do danes je v programu sodelovalo več kot devet milijonov mladih iz več kot 142 držav. Program je v Sloveniji ovrednoten tudi od Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in ga v Sloveniji izvaja že 51 institucij.