Več kot samo sejem
Sobotno dogajanje v Cerkljah je dodobra popestril tradicionalni Semenj na rokovo, ki poleg ponudbe na stojnicah iz leta v leto prinaša pestrejši spremljevalni program.
»Prireditev se je 'prijela', iz leta v leto privablja več obiskovalcev, saj v programu prav vsak lahko najde kaj po svojem okusu,« je bila zadovoljna Neža Sirc iz Zavoda za turizem Cerklje.
Cerklje – Z nekaj stojnicami pred Petrovčevo hišo so pred šestimi leti v Cerkljah obudili nekdanjo tradicijo priljubljenega Semnja na rokovo, ki je z leti prerasel v celodnevno prireditev, ki poleg ponudbe na stojnicah obiskovalcem prinaša še številne druge aktivnosti in vsebine. A tako pestrega programa, kot ga je ponudil letošnji semenj, ki je pri cerkljanski šoli potekal minulo soboto, še ni bilo. »Namen semnja ni samo ponudba na stojnicah, ampak se ves dan kaj dogaja, saj program, v katerem je letos sodelovalo res veliko domačih društev, popestrimo s kulturnimi, športnimi in izobraževalnimi vsebinami, dogodki za otroke … Prireditev se je 'prijela', iz leta v leto privablja več obiskovalcev, saj v programu prav vsak lahko najde kaj po svojem okusu,« je bila zadovoljna Neža Sirc iz Zavoda za turizem Cerklje, ki skupaj s Kulturnim klubom Liberius in Občino Cerklje prireja Semenj na rokovo. Ta bo odslej vedno potekal prvi konec tedna po godu sv. Roka (16. avgust), saj organizatorji ugotavljajo, da prireditve, ki je krepko presegla začetne sejemske okvire, ni smiselno prirejati med tednom.
Seveda pa semnja ni brez ponudbe na stojnicah. Tokrat je svoje izdelke ponudilo 17 razstavljavcev, obiskovalcem pa so bili na voljo med in medene dobrote, leseni in keramični izdelki, nakit, klekljani in kvačkani izdelki … Članice domačega klekljarskega društva Lastovke so spretno vihtele kleklje, kmečke žene iz Cerkelj so prikazale izdelavo kvačkanih izdelkov in rož iz krep papirja, v spominskem parku pa si je bilo možno ogledati likovna dela članov Društva likovnikov Cerklje in se udeležiti slikarske delavnice.
Precej obiskovalcev je dopoldne privabil prikaz gašenja nekoč in danes. Gasilci z Zgornjega Brnika, ki so se na prizorišče pripeljali s konjsko vprego in v starih gasilskih uniformah, so se ognja lotili z več kot 130 let staro ročno brizgalno, njihovi kolegi iz Cerkelj pa so prišli moderno opremljeni in prikazali današnji način reševanja ujetih iz goreče stavbe.
Dopoldne so odrasle obiskovalce popeljali na voden ogled znamenitosti v centru Cerkelj, lepo število otrok pa se je udeležilo popoldanskega ogleda, na katerem so iskali skriti zaklad, obenem pa spoznali Petrovčevo hišo, Hribarjevo vilo, Borštnikovo rojstno hišo, spomenik Davorina Jenka, Plečnikovo vežico in kapelico na pokopališču ... Popoldne je bilo sicer kulturno obarvano, nastopili pa so domača godba, KUD Pod lipo Adergas, ki je uprizoril življenje na vasi, KD Folklora Cerklje s Cerkljanskimi gavnarji, pevsko skupino Klasje in folklorno skupino ter dramska sekcija Pod Stražo s skečem V planine. Z glasbo je navdušila še domača skupina November.
Otroci so se lahko udeležili delavnic Družinskega in mladinskega centra Cerklje, brezplačnega tečaja rolanja, bralne urice in šahovskega krožka, ki je seveda privabil tudi odrasle.