Avguštin Hallerstein, mandarin na kitajskem dvoru
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (10)
Saj ni res, pa je, da se je že pred več kot tristo leti, 18. avgusta 1703, rodil v Mengšu »gorenjske gore list«, matematik in astronom misijonar Avguštin Hallerstein, ki so ga na kitajskem dvoru proglasili za svojega mandarina, to je položaj, ki je primerljiv z mestom ministra v vladi! Na cesarskem dvoru v Pekingu je postal leta 1746 predstojnik matematičnega kolegija, ki mu je bila priključena tudi astronomija. Bil je dvorni astronom, za številne zasluge povzdignjen v mandarina. Štirikrat je prepotoval Kitajsko, naredil je karti Mandžurije in na podlagi dohodninski registrov leta 1761 določil število Kitajcev. Naštel jih je 198.213.718.
Hallerstein je bil sin upravitelja kranjskega deželnega glavarstva, člana deželnega in dvornega sodišča na Kranjskem in člana Dizmove bratovščine Janeza Ferdinanda Hallerja plemenitega Hallersteina in njegove žene baronice Marije Suzane Elizabete Erberg. Družina z enajstimi otroki je takrat živela v zgornjem Ravbarjevem gradu v Mengšu. V Ljubljani je študiral filozofijo, v Leobnu, Celovcu, Gradcu in na Dunaju pa humanistiko, matematiko, astronomijo in teologijo. Vstopil je v jezuitski red, kjer je poučeval gramatiko, leta 1735 pa je odšel kot misijonar na Kitajsko. Med potjo se je ustavil v Macau, tam naredil zemljevid mesta in okolice. Učil se je kitajščine in se izpopolnjeval v matematiki.
Čez štiri leta je prispel v Peking, kjer je bil sedež jezuitskih misijonarjev. Leta 1743 je postal član kitajskega matematičnega tribunala, tri leta pozneje pa tudi njegov predsednik, dvorni astronom in vodja pekinškega astronomskega observatorija. Veliko je potoval in na svojih potovanjih zbiral podatke za zemljevide Mandžurije, ki so jih leta 1769 uvrstili v izdani veliki atlas Kitajske. Izboljšal je tudi kitajski koledar, določil zemljepisne koordinate Pekinga. Strokovne dopise je pošiljal tudi evropskim znanstvenim ustanovam, na primer Kraljevi družbi v Londonu, Cesarskemu astronomskemu observatoriju na Dunaju in Akademiji v St. Peterburgu.
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Železnikih se je 19. 8. 1875 rodil zdravnik Jernej Demšar. Z zdravnikom Josipom Tičarjem sta 16. junija 1912 v Kranjski Gori ustanovila prvo gorsko reševalno postajo.
V Naklem pri Kranju se je 20. 8. 1881 rodil teolog in publicist Jernej Pavlin. Sestavljal je življenjepise svetnikov in objavljal članke o zgodovini slovenske stenografije.
V Stražišču pri Kranju se je 21. 8. 1964 rodila pevka Marta Zore.
Na Trsteniku pri Kranju se je 22. 8. 1803 rodil biblicist in prevajalec Placid (pravo ime Jernej) Javornik. Na pobudo A. M. Slomška je leta 1847 začel izdajati prevod Stare zaveze.
V Tržiču se je 22. 8. 1835 rodil metalurg in izumitelj Lambert Pantz. Z izumi in racionalizacijo delovnih procesov je ohranjal konkurenčnost Kranjske industrijske družbe.
V Škofji Loki se je 23. 8. 1758 rodil zdravnik Blaž Hafner. 36 let je vodil zdravstveno varstvo v Idriji. Bil je zagovornik takrat novega cepljenja proti črnim kozam.