
Lastniki se počutijo dvakrat opeharjene
Zaradi kopice napak so pred dnevi vendarle začeli obnavljati tri večstanovanjske bloke na Prešernovi cesti na Jesenicah. Obnovili bodo fasade, nadstreške nad balkoni, kritine nad vhodi, dvigala, v nekaterih stanovanjih zamenjali parket ...
Jesenice – Pred petimi leti so bili zgrajeni trije večstanovanjski objekti s skupaj 69 stanovanji na Prešernovi cesti na Jesenicah. Izvajalec del je bilo podjetje Gradis skupina G, stanovanja pa je prodajal Stanovanjski sklad Republike Slovenije. A stanovalci so že kmalu po vselitvi začeli ugotavljati, da so bila nekatera dela opravljena zelo slabo, saj je začelo zamakati v kleteh, puščala je streha, zamakala so okna, nenehne težave so bile z dvigali ... Po več letih opozarjanja stanovalcev na težave so se v Stanovanjskem skladu zdaj vendarle odločili popraviti najhujše napake.
Kot so nam povedali, bodo sanirali fasade, toplotno izolirali nadstreške nad balkoni, popravili kleparske obrobe in kritine nad vhodi in na strehi objektov, popravili strelovode, opravili slikopleskarska dela in dodatna dela pri odvodu talne vode iz kleti in iz dvigalnih jaškov. Obenem bodo sanirali nosilne konstrukcije v jaških. V posameznih stanovanjih bodo zamenjali poškodovani parket.
Na Stanovanjskem skladu so ob tem poudarili, da so bili le vmesni kupec in nadaljnji prodajalec stanovanj, za neprodana stanovanja pa so najemodajalec. Na zahteve po odpravi stvarnih napak se izvajalec del Gradis skupina G ni odzival, so poudarili na skladu, zato so sanacijo začeli sami, povrnitev stroškov - sanacija naj bi stala okrog 250 tisoč evrov - pa bodo terjali od izvajalca.
Pogovarjali smo se z enim od stanovalcev, ki je želel ostati anonimen (ime hranimo v uredništvu). Kot je povedal, je stanovanje kupil takoj, ko so bili bloki zgrajeni, cena za kvadratni meter je bila 1400 evrov, sam je za nakup odštel 95 tisoč evrov. Že od začetka so imeli težave z vlago, puščala je streha (pred leti so jim jo sicer popravili), ob vsakem dežju je poplavljalo kleti ... »Izkazalo se je, da so bili uporabljeni zelo slabi materiali, ponekod pa jih sploh niso uporabili, denimo pri vgradnji oken niso uporabili 'purpena', zato je začelo zamakati. Po fasadi je tekla voda, zlasti v spodnjih stanovanjih imajo uničeno kuhinjsko pohištvo, v stanovanjih je vlaga, ponekod je uničen parket. Ograja je po petih letih že vsa zarjavela. Skratka, katastrofa!« je stanje opisal stanovalec.
Za nameček pa so, ker so na skladu uspeli prodati le okrog dvajset stanovanj, kar 38 praznih stanovanj namenili za neprofitni najem. A izkazalo se je, da je sobivanje z nekaterimi najemniki (mnogim najemnino zaradi slabega socialnega stanja subvencionira Občina) zelo težavno. Kot že dalj časa opozarjajo lastniki, nekateri od najemnikov ne spoštujejo lastnine, povzročajo škodo, stroške popravil pa plačujejo vsi iz skupnega računa. Opozorila ne zaležejo, deležni so groženj, tudi kakšen avto so dobili opraskan, je povedal sogovornik. »V resnici se počutimo dvakrat opeharjene. In niti ne vem, kaj je hujše: ali katastrofalno zgrajena stanovanja ali najemniki,« je dodal. Na skladu zanikajo, da bi se vrednost lastniških stanovanj zaradi kopice gradbenih napak in sobivanja z najemniki znižala.