Prvič tudi sejem hribovske mehanizacije
V Davči je bil v soboto in nedeljo prvi sejem hribovske kmetijske in gozdarske mehanizacije, v nedeljo pa še tradicionalni Dan teric.
Alojz Jelenc, predsednik Turističnega društva Davča: »Zelo smo zadovoljni, v treh dneh si je sejem in prireditve v Davči ogledalo okoli šest tisoč ljudi.«
Davča – Kdor se je za konec tedna namenil v Davčo, se je odločil prav, saj je na prireditvi, ki sta jo pripravila Turistično društvo Davča in Prostovoljno gasilsko društvo Davča, imel marsikaj zanimivega in koristnega videti in slišati. Prireditev je prvič trajala tri dni, od petka do nedelje, in prvič je bil v Davči sejem hribovske kmetijske in gozdarske mehanizacije in opreme. »Z odzivom razstavljavcev za prvi sejem smo zadovoljni. Na sejmu je sodelovalo več kot trideset razstavljavcev, pretežno trgovcev in zastopnikov za prodajo tujih strojev v Sloveniji, ki so na sejem pripeljali skupno več kot sto strojev, prilagojenih za obdelavo tal in za delo v gozdu v strmih, nevarnih hribovskih razmerah. Razstavljavci so delovanje strojev lahko tudi predstavili na bližnjih strmih terenih,« je dejal Gregor Koder, član organizacijskega odbora za pripravo sejma, in dodal, da so si za pripravo sejma nabrali veliko izkušenj že ob predstavitvi delovanja hribovske mehanizacije v letih 2003 in 2008. »V Davči smo se že odločili, da bo sejem mehanizacije za delo v hribovskih razmerah postal tradicionalen, ob tem pa bomo ohranili Dan teric, ki je bil letos na sporedu že enaintridesetič,« je dejal Alojz Jelenc, predsednik Turističnega društva Davča.
Poveljnik davških gasilcev Jernej Peternelj je ob tem dodal, da bodo izkupiček namenili za nakup novega gasilskega vozila, kar v društvu skupaj z občino načrtujejo za leto 2017. »Sejem je priložnost za nove ideje, navezovanje stikov in tudi za kupčije,« je dejal železnikarski župan Anton Luznar in pohvalil Davčarje, da so se lotili organizacije sejma.
Prihodnost hribovskih kmetij je bil tudi naslov pogovora, ki sta ga gorenjska območna enota Kmetijsko-gozdarske zbornice in Kmetijsko gozdarski zavod Kranj (v sodelovanju z davškim turističnim in gasilskim društvom) v soboto pripravila na skednju Vrhovčeve kmetije. V razpravi je bilo slišati, da se število (hribovskih) kmetij, ki redijo živino, še naprej zmanjšuje, da bodo gorenjski kmetje v novem programskem in finančnem obdobju 2014–2020 dobili manj plačil, kot so jih v prejšnjem obdobju, da je velika ponudba lesa, ki sta jo povzročila žled in lubadar, še znižala odkupno ceno lesa, da bodo davčne blagajne 'ustrašile' marsikaterega kmeta, ki se ukvarja z dopolnilno dejavnostjo, da je za pridobitev neposrednih in drugih plačil potrebno občutno preveč zahtev, omejitev in tudi 'pisarije' ... »Davčarji smo trmasti. Če se za kmeta ne bo nič spremenilo, se prihodnje leto spet srečamo,« so dejali ob slovesu s predstavniki ministrstva, kmetijsko-gozdarske zbornice in strokovnih služb.
V nedeljo je bil v Davči tradicionalni Dan teric, na katerem so domačini prikazali, kako so nekdaj, še do poznih 60. let prejšnjega stoletja, v vasi pridelovali in predelovali lan, ki ga danes na nekaterih kmetijah v manjših količinah še vedno sejejo za lastne potrebe. Prireditev na prostem je zmotilo močno deževje, a so domačini s predstavitvijo nadaljevali na seniku Vrhovčeve kmetije.
Društvo koscev in kosic Slovenije je v nedeljo v sodelovanju z davškim turističnim in gasilskim društvom pripravilo tekmo v ročni košnji, na katerem so se štiri ekipe s po štirimi kosci in kosicami pomerile v štafeti. »To je bila predstavitev tekmovalne ročne košnje in hkrati priprava za evropsko prvenstvo, ki bo 30. avgusta v Španiji,« je dejal predsednik društva Matej Pibernik. Že v petek je bila na seniku Vrhovčeve kmetije predstavitev filmov Kuhanje zdravilnega smovnaka pod Blegošem in Izdelava šinkelnov režiserja Janeza Habjana, v soboto pa še igra na prostem Kje je meja v izvedbi KUD Dražgoše.