Bid bang – češnjica na torti
Bil je 5. avgust, občinski praznik. Po odkritju spomenika dr. Cenetu Avguštinu in skrbno pripravljeni in dobro izvedeni proslavi s priznanji nagrajencem, se je dogajanje oz. druženje preneslo na Linhartov trg v mrzličnem pričakovanju koncerta orkestra Bid Bang. Bilo je kot v panju. Glasbenikov še ni bilo na odru, spodaj pod odrom pa se je naenkrat pojavilo dvoje 'mafiozov'. Seveda s črnimi očali. Polizanost pa taka! Prava latino žigola! Med gledalci je bilo slišati: »Kdo pa sta ta dva tipa? A ju nič ni bilo treba legitimirati.« Ko je eden dvignil roko, da temperamentno zadirigira, in je drugi odprl usta, je zašumelo: »Saj to sta Blaž in Mitja.« Če bi stopnjevala, bi rekla: dobra volja, boljša volja, najboljša volja, Bid bang. Koncert je bil najavljen kot Swinging august, spomin na čase od dvajsetih let pa do druge svetovne vojne, ko je v Ameriki vladal sving, rojen v črnem Harlemu s primesmi koračnic, ki so jih igrali pihalni orkestri belcev. Potem so se pod odrom pojavili še plesalci z Bleda in 'zašibali'. V New Yorku je bila magnet za plesalce in glasbenike plesna veledvorana Savoy. Najboljši orkestri, najboljši plesalci, množica tistih, ki so jih srbele pete. Delovala je nekaj več kot dve desetletji, zdaj pa na njenem mestu ob bloku hiš stoji spominska plošča. Nesporni džezovski je bil v Savoyu Chick Webb, bobnar s kraljevsko krono!
Že kot otrok jer imel hude težave s hrbtenico in zdravnik mu je, 'da malo pretegne kosti', svetoval bobnanje. Z enajstimi leti je bil solist! Njegov bend je bil prestižno najbolje ocenjevan, Savoy pa kraljevski dvor džeza in plesa. Elli Fitzgerald je bilo 15 let, ko je začela peti pod njegovim vodstvom … Kljub temu da je Chick Webb marsikdaj prezrl svoje slabo počutje, je bila bolezen neizprosna. Bilo mu je komaj 34 let, ko je 1939 za vekomaj utihnil njegov boben. Bila sem naprošena, da scopram kaj newyorškega. A preden je bilo na mizi, je bilo treba počakati.
Newyorški sirov kolač
Za 12 oseb potrebujemo: 150 g piškotnih drobtin, 60 g stopljenega masla, 400 g smetanastega svežega sira, nadomestek je ricotta, 600 g kisle smetane, 150 g sladkorja, 1–1,5 žlice škroba, 3 jajca, 250 g jagodne marmelade
Biskvitne piškote zmeljemo v mešalniku in jih zmešamo s stopljenim maslom. Dno modela z razstavljivim dnom s premerom 26 cm prekrijemo s papirjem za peko in zgladimo nanj namaščene piškotne drobtine. Nato jih dobro potlačimo še z dnom težkega kozarca.
V pečici, ogreti na 180 °C, pečemo na srednji rešetki 10 minut. Damo na mrežico in ohladimo.
Z dvema navzkrižnima kosoma alu folije zatesnimo spodaj zunanjo stran oboda modela. Sir, kislo smetano, sladkor, škrob in jajca zmešamo in damo na piškotno dno. Na vrh sirove zmesi damo 150 g jagodne marmelade, in z leseno zašiljeno paličko naredimo vzorec. V globok pekač nalijemo za slaba 2 cm kropa, postavimo vanj model in pečemo 45–50 minut. Kolač ohladimo v modelu in ga damo hladilnik za najmanj 5 ur, še bolje čez noč. Sprostimo zapirač modela in torto damo na servirni krožnik. Okrasimo s preostalo marmelado.
Pa dober tek!