Sava Bohinjka opazno čistejša
V Bohinju so v četrtek predstavili rezultate poskusnega obratovanja čistilne naprave in zaključek projekta gradnje kanalizacije po Spodnji Bohinjski dolini. Po besedah predstavnikov Ribiške družine Bohinj se urejenost komunalnih voda že močno pozna na kakovosti vode Save Bohinjke in Bohinjskega jezera.
Bohinjska Bistrica – V Bohinjski Bistrici so v četrtek uradno predstavili novo centralno čistilno napravo z zmogljivostjo 9350 populacijskih enot ter zaključek projekta gradnje povezovalnega kanala po Spodnji Bohinjski dolini, s katerim so na čistilno napravo povezali vsa naselja od Ukanca do Bohinjske Bistrice.
Čistilna naprava od začetka aprila poskusno obratuje, to pa se bo s pridobitvijo uporabnega dovoljenja izteklo konec leta. Prvi rezultati so izjemno spodbudni, saj so že odstranili tudi stare čistilne naprave, iz katerih so fekalije zaradi preobremenjenosti iztekale tudi v Bohinjsko jezero in Savo Bohinjko.
Kot je poudaril bohinjski župan Franc Kramar, gre za sodobno čistilno napravo, katere delovanje še spoznavajo, zato se bodo rezultati v prihodnje še izboljšali. V novi čistilni napravi župan vidi izvrsten temelj za prihodnost turizma, s tem pa se strinjajo tudi bohinjski ribiči. Kot je poudaril vodja čuvajske službe ribiške družine Marko Gradnik, se je stanje voda Bohinjskega jezera in Save Bohinjke v nekaj mesecih izboljšalo za vsaj trideset odstotkov. »Voda je že na pogled čistejša, kljub visokim temperaturam in nizkemu vodostaju pa se zaradi manjše količine hranilnih snovi letos prvič po dolgem času v strugi Save Bohinjke niso razrasle zelene alge. Stanje se bo tako počasi normaliziralo in bo Sava Bohinjka znova postala vrhunska ribolovna voda,« je dejal in poudaril, da so ribiči v vmesnem obdobju med poletno in zimsko sezono pogosti obiskovalci Bohinja in tudi ciljna populacija bohinjskega turizma.
Kot je še dodal direktor občinske uprave občine Miro Sodja, so poleg več kot sedmih kilometrov povezovalnih kanalizacijskih vodov, dveh kilometrov in pol sekundarnih vodov v Bohinjski Bistrici in naseljih v Spodnji Bohinjski dolini in izgradnje čistilne naprave zamenjali tudi več kot štiri kilometre vodovoda, pod zemljo premestili del električnega omrežja in druge napeljave. Skupna vrednost vseh investicij je bila več kot šest milijonov evrov, od tega jim je uspelo za gradnjo čistilne naprave in povezovalnega kanala pridobiti 91 odstotkov evropskih sredstev, za sekundarno kanalizacijo pa 85 odstotkov nepovratnih sredstev. »V prihodnosti nas čaka še velik projekt izgradnje kanalizacije in prenove vodovoda po Zgornji Bohinjski dolini, ki je že v fazi projektiranja, ocenjena vrednost investicije pa je 3,5 milijona evrov, pri čemer pričakujemo sofinanciranje države, saj gre za območje znotraj Triglavskega narodnega parka,« je še dodal župan Franc Kramar.