Med dopolnilne dejavnosti kmetij sodi tudi peka kruha na tradicionalen način.

Spremembe pri dopolnilnih dejavnostih na kmetiji

Pridobivanje sončne energije spet sodi med dopolnilne dejavnosti na kmetiji, gostje bodo lahko prespali na skupnih ležiščih ali na seniku, novost je tudi celodnevno in dnevno varstvo za odrasle in starejše.

V Sloveniji je 4.859 kmetij, ki imajo skupno registriranih 15.358 dopolnilnih dejavnosti. Prevladujejo storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo, opremo in orodjem ter oddajanje te mehanizacije in opreme v najem, dobro pa so zastopane tudi turistične dejavnosti, različne oblike predelave kmetijskih pridelkov, medu, gozdnih sadežev, gob in gozdnih sortimentov ter dejavnosti, povezane s tradicionalnimi znanji na kmetiji.

Kranj – Vlada je na seji prejšnji teden sprejela novo uredbo o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji, ki v primerjavi s staro uredbo prinaša številne spremembe in novosti. Uredba tako prinaša pomembne administrativne poenostavitve, ukinja vodenje posebnih evidenc za opravljanje dopolnilnih dejavnosti in predpisuje ugotavljanje zahtevanih deležev surovin na podlagi prejetih računov in drugih dokazil, ki vsebujejo potrebne podatke. Z dopolnilno dejavnostjo se lahko ukvarjajo kmetije, ki imajo najmanj en hektar primerljivih kmetijskih površin, za dopolnilne dejavnosti, povezane s čebelarstvom, je pogoj najmanj deset čebeljih družin, za izdelavo enostavnih izdelkov iz lesa se zahtevana površina gozda znižuje na dva hektarja. Novost so socialnovarstvene storitve, ki predvsem kmetijam z območij, kjer ni domov za starejše, omogočajo opravljanje dejavnosti celodnevnega in dnevnega varstva odraslih in starejših. Kmetije naj bi v okviru tega varstva poskrbele za bivanje, prehrano in del socialne oskrbe, zdravstveno oskrbo pa bi zagotavljale v okviru javne mreže. Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti domače in umetnostne obrti ni več potrebno mnenje strokovne komisije za preverjanje domače in umetnostne obrti. Predelava lastnih pridelkov je možna tudi v drugem registriranem obratu ali v skupnih obratovalnicah, pri izvajanju storitev na kmetiji je obseg delovnih ur omejen na tisoč ur na člana kmetije.

Pri dopolnilni dejavnosti predelava osnovnih kmetijskih pridelkov je glavna zahteva, da mora kmetija sama pridelati najmanj polovico surovin, preostale pa lahko kupi na drugih kmetijah. Predelava mleka je možna tudi na planini, če je ta del kmetije. Pri predelavi zelišč in izdelavi eteričnih olj uredba znižuje zahtevano dodatno površino z zelišči na dva ara. Vključene so nove dejavnosti, med drugim izdelava sladoleda in eteričnih olj, pečenje kostanja, koruze, semen in oreškov ter predelava volne. Kmetija, ki se v okviru dopolnilne dejavnosti ukvarja s predelavo gozdnih sortimentov, mora poleg hektarja primerljivih kmetijskih površin imeti v lasti še najmanj šest hektarjev gozda, pogoj pa je, da za predelavo zagotavlja najmanj petino lastnih surovin. Izdelovanje drv in sekancev za proizvodnjo energije spada v osnovno gozdarsko dejavnost, tako da za to ni treba registrirati dopolnilne dejavnosti. Pri dopolnilni dejavnosti prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij je pogoj, da je najmanj trideset odstotkov »blaga« z domače kmetije, do sedemdeset odstotkov količine pa je lahko z drugih kmetij. Na turističnih kmetijah z nastanitvijo je možno prenočevanje tudi na skupnih ležiščih (z največ tridesetimi ležišči), na seniku in v čebelnjaku. Pri dejavnostih, ki so povezane s tradicionalnimi znanji na kmetiji, sta novost izdelovanje mil na tradicionalni način in predelava volne. Pri peki kruha in potic na tradicionalni način so povečali letno količino pečenega kruha na 13.500 kilogramov, pri izdelavi testenin ter peki peciva in slaščic pa na 2.500 kilogramov. Med dopolnilne dejavnosti sodijo po novi uredbi tudi pridobivanje in prodaja energije iz sončnega, vodnega in vetrnega vira (omejitev je sto kilovatov), prevoz mleka in živali, oskrba živine, obrezovanje parkljev, striženje ovc in podkovanje.

Kmetije morajo opravljanje dopolnilnih dejavnosti uskladiti z novo uredbo najkasneje do 1. januarja 2016, kmetije, ki so prejele denar v okviru programa razvoja podeželja in se jim dotlej ne bo iztekla petletna obveznost iz odločbe, pa v šestdesetih dneh od izteka petletne obveznosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Župan nagradil tudi pasijonce

Zlati grb občine Škofja Loka je ob občinskem prazniku prejel Peter Pokorn, srebrna pa Zorica Škorc in Društvo upokojencev Škofja Loka. Župan Igor Draksler pa je s spominsko plaketo nagradil sodelavce...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

V slovo: Jože Bogataj

V soboto, 15. septembra, smo se na pokopališču v Predosljah poslovili od Jožeta Bogataja iz Britofa, dolgoletnega člana Društva upokojencev Predoslje. Rodil se je 4. aprila 1940 v št...

Prosti čas / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Dva odhoda v enem tednu

Minuli teden sta Kmetijo zapustila dva člana družine. Najprej Dejan, ker je zbolel, v soboto pa Magda, ki je izgubila dvoboj na moč.

Kranj / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Otroci so se spopadli z ognjem

V vrtcu Ostržek na Golniku so v soboto pripravili prav poseben dan, posvečen gasilcem in požarni varnosti.

Mularija / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Kostanjev piknik v Čebelici

V enoti Kranjskega vrtca Čebelica so imeli minulo sredo tradicionalni Kostanjev piknik.

Mularija / torek, 16. oktober 2007 / 07:00

Če bi hiša rasla, rasla ...

Če bi hiša rasla, bi rasla in rasla in bi morali ljudje kar naprej delati okna in vrata in bi imeli vedno manj denarja in ne bi mogli več plačevati delavcev. In res …...