
Poleti tatovi ne počivajo
Mamljiva tarča tatov so poleti zlasti kolesa pa tudi avtomobili in predmeti v njih, saj mnogi okna v vročini le priprejo.
Policisti te dni ugotavljajo, da se v večji meri pojavljajo tatvine v trgovinah, kjer so tarča predvsem oblačila, tehnični predmeti, hrana, pijača in cigarete.
Kranj – Poletje je gotovo čas, ko smo malce bolj sproščeni, to priložnost pa radi izrabijo tatovi, ki čakajo, da so hiše in stanovanja prazna, avtomobili odklenjeni, na plaži pa med kopanjem pustimo torbe in denarnice.
Kljub vse večji varnostni zaščiti naših hiš in stanovanj tatovi v času dopustov prežijo na svojo priložnost. Vlomi v stanovanja in hiše pa tudi vikende so mamljivi zlasti, ko so lastniki odsotni. »Posebno vabljiva za vlomilce so odprta okna. Zato pred odsotnostjo z doma med drugim poskrbite, da bo nepremičnina zaklenjena, okna zaprta, vredne stvari ustrezno shranjene, alarmna naprava vključena, ključi hiše in vozila pa na varnem. Storilca premami že predmet na dvorišču hiše, zato naj bo tudi okolica vedno pospravljena,« svetujejo policisti in opozarjajo tudi na pisarniške prostore, ki so v času dopustov večkrat prazni.
Storilci v pisarnah iščejo predvsem denar, kreditne in druge kartice ter druge vredne predmete. Zato tudi te prostore ustrezno zavarujte, saj nepoklicanim osebam niso dostopni le vaši predmeti, ampak tudi morebitna poslovna dokumentacija,« opozarja višji policijski inšpektor Bojan Kos.
Poleti so bolj kot običajno izpostavljena parkirišča. Zlasti to velja za tista, ki so polna vozil. Ta pa so navadno ob večjih turističnih centrih, gorah in na drugih turističnih krajih. Najboljša vaba za priložnostne tatove so zagotovo priprta okna vozila, odklenjeno vozilo in vredni predmeti na vidnih mestih. Zato svoja vozila primerno zavarujte, parkirajte na urejenih parkiriščih, poskrbite za ključe in predmete, ki naj ne bodo na vidnem mestu, ter uporabite alarmno napravo.
Policisti tudi opozarjajo, da so poleti pogosta tarča tatov kolesa, ki jih nato uporabijo za vožnjo, pa tudi za nadaljnjo prodajo in rezervne dele. »Do tatvin koles najbolj pogosto prihaja v strnjenih naseljih, večstanovanjskih zgradbah in kadar so kolesa slabo zavarovana. Zato priporočamo skrbno zaklepanje koles s kvalitetnimi, lahko tudi dodatnimi ključavnicami, po uporabi pa naj bodo kolesa zaklenjena v za to namenjenem prostoru. Ob nakupu kolesa naj si lastnik tudi zapiše serijsko številko okvirja, znamko, tip, barvo, značilnosti kolesa ter ga fotografira,« svetujejo policisti in opozarjajo, da so nepridipravi tudi na plažah, ob bazenih in v kampih. Ti tatovi zlasti v gneči, v kampih pa ob odsotnosti ljudi, izkoriščajo njihovo nepazljivost in kradejo predvsem denar, torbice, denarnice, ključe, telefone, draga oblačila in druge vredne predmete. Zato naj bodo predmeti, čeprav so to trenutki, ko uživamo ali pa se sproščamo, ves čas pod nadzorom in ustrezno shranjeni. »Poleti so najpogostejša kazniva dejanja prav tatvine, zato nikoli in nikjer ne puščajte predmetov brez nadzora ali varstva, v javnosti ne razkazujte denarja in drugih vrednejših predmetov. Izogibajte se dvomljivim krajem, pazite pri dvigovanju denarja na bankomatih, denar in dokumente imejte pri sebi na ustreznih mestih, predvsem zaradi žeparjev. Ravno ti so najbolj zviti in uporabljajo različne načine in izgovore, da se približajo žrtvam. Tako se na primer v gneči 'pomotoma' zaletijo v žrtev in ji iz žepa ukradejo denarnico. Lahko tudi vprašajo za pot in med razlaganjem denarnico ukrade drug storilec,« pravijo policisti in dodajajo, da je med letovanjem v tujini denar najbolje menjati v menjalnicah ali bankah in ne na ulici, kjer so turisti izpostavljeni prevaram ali celo roparjem.