
Erjavec ne bo odstopil
Vlada je po izbruhu arbitražne afere za novega slovenskega člana arbitražnega sodišča imenovala Ronnyja Abrahama in pričakuje, da bo arbitražni postopek nemoteno tekel dalje.
Imenovali novega arbitra
Teden je bil na domačem političnem parketu v znamenju arbitražne afere. Vlada je po odstopu dosedanjega slovenskega arbitra Jerneja Sekolca, ki je odstopil zaradi razkritja telefonskih pogovorov o poteku arbitražnega postopka, v torek za novega člana arbitražnega sodišča imenovala francoskega pravnika, predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama. Po besedah predsednika vlade Mira Cerarja so tako izpolnili svojo zavezo in odstranili vse ovire, da lahko arbitražno sodišče deluje nemoteno naprej, s tem pa se ne strinja hrvaška stran. Hrvaški sabor je namreč v sredo soglasno izglasoval sklep, s katerim vlado obvezuje, da začne postopek za prekinitev arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, saj je Slovenija bistveno kršila njegove določbe. Po njihovem mnenju je sporazum po razkritju telefonskih pogovorov mrtev, afera pa je po dolgem času povsem poenotila hrvaško politiko. Se pa na njihovo odločitev ne ozirajo v Bruslju, od koder so že sporočili, da bo arbitražno sodišče odločanje o meji med državama nadaljevalo ne glede na sklepe sabora. »Evropska komisija ne vidi nobene realne alternative arbitražnemu postopku in odločno poziva Hrvaško, da ostane del njega,« so sporočili.
Erjavec se za afero ne čuti odgovornega
Dogajanje okoli arbitražnega sodišča je v središče medijske pozornosti postavilo tudi zunanjega ministra in prvaka stranke DeSUS Karla Erjavca, ki pa je pojasnil, da je premier Cerar po njunem pogovoru ocenil, da razloga, da Erjavec po izbruhu prisluškovalne afere ponudi svoj odstop, ni. Odstopil tako ne bo, če pa ga bo doletela interpelacija, bo na očitke odgovoril. Pojasnil je še, da s pogovori med slovenskim arbitrom Jernejem Sekolcem in agentko na sodišču Simono Drenik z ministrstva za zunanje zadeve, ki jih je prejšnji teden objavil hrvaški tisk, ni bil seznanjen in da so bili tudi zanj presenečenje.
Veleposlanica zapravljala javni denar
Na zunanjem ministrstvu so se ta teden ubadali še z eno afero. Lanski nadzor je namreč ugotovil nepravilnosti pri delu veleposlanice v Parizu Veronike Stabej. Po poročanju MMC RTV SLO je nadzor dela Stabejeve odkril zlorabo službene kartice in vozila, nenapovedane odsotnosti iz države in poneverbe ter oškodovanje proračuna. Da bi nezakonitosti prikrila, je Stabejeva najverjetneje ponarejala listine. Ob uporabi službene kartice za potovanja in nastanitev hčerke so šla v zasebni namen tudi sredstva za reprezentanco. Proti veleposlanici poteka predkazenski postopek, ministrstvo pa ji je tudi skrajšalo mandat z 31. julija 2016 na 31. avgust letos.
Zadnja seja vlade pred počitnicami
Vlada se je v sredo na Brdu pri Kranju sestala še zadnjič pred počitnicami, na seji, ki je trajala skoraj dvajset ur, pa je med drugim sprejela razrez proračunskih odhodkov za pripravo predlogov proračunov za leti 2016 in 2017.
Kot so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom), je predlagani razrez oblikovan programsko, pri čemer so bile prioritete vlade usmerjene v področja poplavne varnosti, zdravja, izobraževanja, varnosti, sociale, infrastrukture in pravosodja.
Predloga proračunov za 2016 in 2017 zaznamujeta nižji načrtovani ravni prihodkov, kar je predvsem posledica nižjih pričakovanih prihodkov iz evropskega proračuna zaradi prehoda med izvajanjem finančnih obdobij EU za 2007–2013 in 2014–2020 ter nižjih nedavčnih prihodkov, medtem ko bo raven davčnih prihodkov v obeh letih rasla.
Proračunski uporabniki imajo sicer do 21. avgusta čas, da pripravijo svoje finančne načrte, vlada pa bo končni predlog proračunov za prihodnji dve leti obravnavala in sprejela predvidoma na seji 17. septembra.
Upokojencem danes letni dodatek
Upokojenci s pokojnino do 750 evrov bodo danes skupaj z julijsko pokojnino prejeli tudi letni dodatek. Do dodatka je letos upravičenih skupno skoraj 488.500 ljudi, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa bo v ta namen izplačal nekaj več kot 105,7 milijona evrov. Prejemniki pokojnine v znesku do 414 evrov bodo dobili najvišji letni dodatek, in sicer 390 evrov. Tistim s pokojnino med 414 in 518 evrov bo pripadlo 250 evrov, tistim s pokojnino med 518 in 622 evrov 190 evrov letnega dodatka. Najnižji dodatek, 140 evrov, bodo dobili prejemniki pokojnine, ki je višja od 622 evrov, a ne presega 750 evrov.