Ste izgubili ključe?
Na policijskih postajah hranijo različne izgubljene predmete, na kranjski tudi ključe mercedesa.
Verjetno je najbolj dragocen predmet, ki so ga na Gorenjskem policisti prevzeli od najditelja, delavca v enem od blejskih hotelov, nekaj sto tisoč evrov vreden nakit. Najden je bil leta 2012, po postopku dokazovanja lastništva pa je bil vrnjen državljanki Rusije.
Kranj – Počitnice, vročina, lahko pa tudi hitenje so marsikdaj vzrok za nezbranost. Takrat hitro kaj izgubimo ali pozabimo. Po podatkih policije samo pri kranjskih policistih od januarja lani na lastnike čaka še 86 najdenih predmetov, pri brniških pa 82. Nekateri predmeti so shranjeni še na drugih gorenjskih policijskih postajah, a jih je bistveno manj. So se pa med njimi znašli tablični računalniki, mobilni telefoni, torbice, gotovina, kolesa, alkoholne pijače, zlatnina, ročne ure, igralne naprave, očala, oblačila, orodje, smučarska oprema, orodje in drugi bolj ali manj običajni predmeti.
Največ stvari ljudje izgubijo v času dopustov v trgovskih centrih in na letališču, zanimivo pa je, da mnogi kljub vsemu ne najdejo lastnika. Pri vrednejših predmetih se to sicer ne zgodi prav pogosto, kadar pa se, in to velja tudi za druge najdene predmete, predmet po enem letu lahko konča na javni dražbi, kjer se v skladu s Pravilnikom o postopku z najdenimi stvarmi proda najboljšemu ponudniku.
Najden predmet lahko obdrži tudi najditelj. Mora pa ta 'prenos lastništva' potekati v skladu s predpisi, kar pomeni, da mora biti najden predmet na policiji najprej uradno evidentiran kot najden predmet, potem javno objavljen, šele po enem letu pa najditelj lahko postane tudi lastnik, če se v postopku že prej tako odloči. »V našem interesu je, da predmeti najdejo svoje lastnike, čeprav bi bilo še bolje, da se sploh ne bi izgubili. Zato predvsem previdno. Predmete imejte pri sebi, ne puščajte jih brez nadzora in odnesite jih s seboj,« pravi višji policijski inšpektor Bojan Kos, predstavnik za odnose z javnostmi. Vsem, ki ste kaj izgubili, svetuje, da si seznam najdenih predmetov ogledate na spletni strani http://policija.si/index.php/najdeni-predmeti. »Če predmeta na seznamu ni, ga na policiji ne hranimo,« dodaja Kos.