
Ne bodo nam iz Kranja določali cene vode
Eden od članov Vodovodne zadruge Preddvor je na občinski spletni strani izrazil protest nad tem, kako se v Preddvoru določa cena vode.
Preddvor – Člani Vodovodne zadruge Preddvor, ki z vodo oskrbuje več kot polovico gospodinjstev v občini, in sicer vasi Nova vas, Preddvor, Hrib, Breg in vse tri Bele, so v preteklosti plačevali nižjo ceno vode kot tisti, ki so bili priključeni na javni vodovod, ki ga upravlja Komunala Kranj. Odslej ni več tako: cene vode so po vsej občini enotne.
»V Zadrugo smo se združili zaradi samostojnega vodenja in vzdrževanja vodovoda v svojem kraju in zato, da bomo sami določili ceno vode v Preddvoru, ker smo vodovodno omrežje zgradili sami – lastnoročno! In sedaj nam bi nekdo iz Kranja določal ceno vode in nam zraven zaračunaval še omrežnino za vodovod, ki smo ga sami zgradili,« je zapisal. Zadruga ni javna služba, je prepričan, zato jim javno podjetje ne more določati cene vode in zaračunavati še omrežnine.
Kako to pojasnjujejo na Občini Preddvor, kjer so lani v zvezi s tem sprejeli več odlokov in za oskrbo s pitno vodo podelili tudi koncesijo. Koncesionar je Vodovodna zadruga Preddvor.
»Vodovodni sistem, ki ga upravlja tudi Vodovodna zadruga Preddvor, je javni in zanj prav tako veljajo določila državne uredbe, ki zadevajo pitno vodo,« je povedal direktor občinske uprave Marko Bohinec. »Ceno pitne vode določa državna uredba po metodologiji za oblikovanje cen pitne vode in storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb. O tem govori 16. člen uredbe, ki določa, da je predračunska cena oskrbe s pitno vodo sestavljena iz omrežnine in vodarine. Omrežnina je torej obvezni sestavni del cene.«
Vodovodno omrežje, s katerim razpolaga zadruga, so v tridesetih in štiridesetih letih prejšnjega stoletja v Preddvoru resda gradili sami, a amortizacijska doba takega omrežja je okoli trideset let in se je že iztekla. Razumljivo je, da se ljudje jezijo, ker morajo plačevati za stvari, ki so jih v preteklosti denimo gradili s samoprispevkom. Današnji predpisi pa določajo drugače.
»Tudi upravljanje vodovodov mora biti pravno urejeno, s čimer smo se v občini ukvarjali precej časa. S pomočjo Inštituta za lokalno samoupravo smo lani sprejeli take odloke, da se lahko Vodovodni zadrugi Preddvor kot lastnici omrežja neposredno podeli koncesija za ravnanje s pitno vodo. V okviru teh priprav je bil pripravljen elaborat o ceni in omrežnina, določena na podlagi ocenjene vrednosti s strani sodno zapriseženega cenilca. Opravljena je bila namreč cenitev vodovoda Vodovodne zadruge,« pojasnjuje Bohinec odločitev, ki je bila sprejeta na občinskem svetu. Prvega januarja letos je zadruga na podlagi njihovega elaborata predlagala povišanje cen, prilagojeno cenam Komunale Kranj, tako da od letošnjega januarja veljajo enake cene pitne vode na celotnem območju občine. V omrežnino, ki je tudi zaračunana na položnici, je vključena amortizacija, zavarovanje infrastrukture, stroški odškodnin, obnove vzdrževanja priključkov ... Denar od omrežnin gre lastniku, v tem primeru torej Vodovodni zadrugi Preddvor, ki pa jo je dolžna vlagati v vzdrževanje omrežja, pravi Bohinec.