Ste si že ogledali Škofjo Loko?
Licencirani turistični vodniki vas bodo vsako soboto v juliju in avgustu popeljali skozi mesto in vam pokazali škofjeloške znamenitosti, ki v sebi nosijo raznolike in zanimive zgodbe.
Škofja Loka – Sobotni brezplačni vodeni ogledi Škofje Loke potekajo v dveh ločenih skupinah – za domačine v slovenskem in za tuje obiskovalce v angleškem jeziku. Udeleženci se ob 11. uri zberejo na glavni avtobusni postaji, nato pa jih skupaj z vodnikom ali vodnico pot vodi po starem mestnem jedru, do Rokodelskega centra domače in umetnostne obrti, zaključi pa se z vzponom na Loški grad. Tisti, ki jih zanimata tako zgodovina kot sodobna podoba srednjeveškega mesta, lahko izvejo nekaj novega o Kamnitem ali Kapucinskem mostu, petih mestnih vratih, cerkvi svetega Jakoba, Kajbetovi in Homanovi hiši, sotočju Selške in Poljanske Sore, Peklu, Kašči in vsem ostalem, po čemer je to gorenjsko mesto prepoznavno.
Ogledi se med skupinami razlikujejo, saj se vodniki prilagajajo željam udeležencev, vodenje pa s predstavitvijo manj znanih znamenitosti in s pripovedmi različnih zgodb, ki se skrivajo za njimi, popestrijo tudi sami. Tako je vodnik Radoš Kosec med drugim povedal zgodbo o Janezu Nepomuku, praškem nadškofu in zavetniku varne hoje čez mostove, katerega kip stoji na Kamnitem mostu, ki vodi čez Selško Soro. Nepomuk je bil praški nadškof in spovednik češke kraljice, in ker kralju, ki je podvomil v kraljičino zvestobo, ni želel izdati, kaj počne njegova žena, ga je kralj ukazal vreči v reko Vltavo.
Ogled Škofje Loke je primeren tudi za otroke. Sedemletna domačinka Eva Rupar se ga je udeležila kar na rolerjih: »Prvič sem na vodenem ogledu Škofje Loke. Najbolj všeč mi je bilo metanje podkev s Kamnitega mostu, zaželela pa sem si, da bi dobila sadno kupo.« Škofjeloške znamenitosti privabljajo tudi goste iz tujih dežel, ki so po izkušnjah vodnice Jasne Kejžar Hartman večinoma nemško govoreči. Mesto doživljajo zelo pozitivno, najbolj pa jih navdušujeta pridih srednjega veka in urejenost. Pomanjkljivost je le to, da tuji gostje na oglede večinoma hodijo s svojimi vodniki in posledično ne najemajo lokalnih.
Kljub temu je po besedah Jane Kuhar iz Turizma Škofja Loka glavni namen brezplačnega vodenega ogleda vendarle predstavitev najbolj poznanih znamenitosti Škofje Loke, s čimer obiskovalce spodbudijo, da mesto začnejo raziskovati še sami, hkrati pa jih povabijo, da prisostvujejo tudi ostalemu škofjeloškemu dogajanju.